Polityka i Społeczeństwo

Patryk Jaki nie będzie zadowolony. Ten sondaż pokazuje, że Polacy chcą powiązania praworządności z budżetem

Screen/ Gazeta.pl

Parlament Europejski zlecił badania na temat powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. 77 proc. mieszkańców UE zgadza się na taki wariant.

Rząd Zjednoczonej Prawicy straszy Unię Europejską zawetowaniem budżetu i Funduszu Odbudowy. Wszystko jest podlane kłamliwym sosem walki o suwerenność. Ramię w ramię z Viktorem Orbanem, Polska walczy o możliwość dalszego rozkradania funduszy przez węgierskich milionerów.

Nie jest żadną tajemnicą, że oligarchowie znad Dunaju zbili fortuny na unijnych pieniądzach, które rząd Orbana rozdysponowywał według klucza partyjnego oraz wśród zaprzyjaźnionych podmiotów gospodarczych. Historie o sołtysie, który stał się bogaczem na stałe wpisały się węgierski krajobraz. Tym bardziej dziwi upór polskiego rządu, ponieważ wiele zapisów praworządnościowych jest ostrzem wycelowanym właśnie w Viktora Orbana. 

Tymczasem Parlament Europejski zlecił badanie we wszystkich państwach członkowskich na temat powiązania wypłaty funduszu z praworządnością – Badanie pokazało, że w całej Unii Europejskiej aż 77 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że fundusze unijne powinny być uzależnione od rządów prawa i poszanowania reguł praworządności, przy czym 36 proc. zgadza się z tym zdecydowanie, a 41 proc. “raczej się zgadza” – pisze Euractiv.pl.

Jak pisze portal, najbardziej popierane jest takie rozwiązanie przez Cypryjczyków i jest ich aż 89 proc. Na drugim miejscu są zaś Luksemburczycy, którzy popierają je w 86 proc. Trzecią lokatę zajmują zaś Austriacy – 83 proc. Polacy i Węgrzy popierają takie rozwiązanie w 73 proc. W przypadku Polski przeciwników wiązania unijnych funduszy z praworządnością jest według badania tylko 16 proc. Na Węgrzech jest ich 18 proc.

Źródło Euractiv.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie