Polityka i Społeczeństwo

Patryk Jaki na wyżynach patosu! Morawiecki posłucha dramatycznego apelu europosła?

Patryk Jaki od roku pełni funkcję europosła i, wykorzystując swoje europejskie doświadczenie, wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego apel: weto albo śmierć!

Dramatyczne hasło dotyczy negocjacji w sprawie budżetu europejskiego na lata 2021-2027. W Brukseli trwa szczyt UE, na którym przedstawiciele państw członkowskich dyskutują na temat rozdzielenia pieniędzy w ramach budżetu i na tzw. Fundusz odbudowy, czyli środków pomagających w odbudowie gospodarki po pandemii koronawirusa.

Już w czasie kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, prezydent i Mateusz Morawiecki chwalili się miliardami, które popłyną z UE do Polski. Są jednak dwa szczegóły – jeden to fakt, że negocjacje trwają, drugi – pomysł, by wypłatę pieniędzy uzależnić od przestrzegania przez dany kraj praworządności. A ta ostatnia opcja bardzo się skonfliktowanemu z Unią PiS nie podoba.

Stąd właśnie dramatyczny apel Patryka Jakiego. W długim wpisie na Facebooku europoseł przeanalizował całą sytuację i doszedł do wniosku, że uzależnienie wypłat środków unijnych od praworządności groziłoby „obezwładnieniem Polski we wszystkich obszarach będących egzemplifikacją jej suwerenności”. Dwudniowy szczyt w Brukseli nazwał wręcz „kluczowym dla przyszłości Polski”.

Zdaniem Jakiego, Polska nie może zgodzić się na takie rozwiązania za żadną cenę. Od premiera Mateusza Morawieckiego oczekuje stanowczej postawy w negocjacjach i weta za każdym razem, gdy pojawi się pomysł uzależnienia wypłaty unijnych środków od praworządności.

Veto albo śmierć! Za każdym razem, kiedy pojawia się mechanizm „praworządności” – veto. Nie ma takich środków, za które Polska mogłaby dać związać sobie ręce w kształtowaniu samodzielnej polityki – napisał Jaki. Wiadomo – w ramach wspólnoty miło czerpać korzyści finansowe, ale dać coś od siebie – już trudniej.

Pytanie tylko, czemu w tym tweecie Jaki zwraca się do Morawieckiego po hiszpańsku?


Źródło: Facebook

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie