Polityka i Społeczeństwo

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. prawa aborcyjnego w Polsce. “Bezprawny Trybunał Konstytucyjny”

screen/ Onet News

Parlament Europejski przyjął rezolucję uderzającą w polskie prawo aborcyjne. Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej nazwano “bezprawnym”.

W połowie października w Parlamencie Europejskim odbyła się debata dotycząca prawa aborcyjnego w Polsce. Dyskusja na forum unijnym odbyła się w przeddzień rocznicy wydania przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie aborcji. Już na samym początku debaty padły mocne słowa ze strony Heleny Dalli, unijnej komisarz do spraw równości.

Dalli oceniła, że wyrok TK “doprowadził do praktycznego zakazu aborcji w Polsce”.

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję dotycząca aborcji w Polsce. 373 osoby zagłosowały za, a 124 przeciw, a 55 osób wstrzymało się od głosu. Tym samym Europarlament wezwał polski rząd do “zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet”.

PE nie uznaje obecnego Trybunału Konstytucyjnego i w rezolucji określono go jako “nielegalny”. Rezolucja jest podsumowaniem wydarzeń w ostatnim roku w Polsce w związku z prawem do aborcji i odnosi się krytycznie do tej sytuacji – informuje TVN24.pl

W czasie miedzy debatą i glosowaniem, w Polsce rozegrał się dramat ciężarnej 30-latki, która zmarła w pszczyńskim szpitalu. Do rezolucji zostały naniesione poprawki związane ze śmiercią młodej matki. Parlament wzywa polski rząd “do zapewnienia, że już żadna kobieta w Polsce nie umrze z powodu tego restrykcyjnego prawa” oraz “należy zagwarantować dostęp do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych”.

Źródło: TVN24.pl 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie