Polityka i Społeczeństwo

Pandemia szerzy rasizm w Polsce? Te fakty budzą poważny niepokój

sondaż koronawirus

Stowarzyszenie Nigdy Więcej to organizacja pozarządowa, której celem jest przeciwdziałanie rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii i dyskryminacji. Rzeczpospolita zapoznała się z przygotowanym przez Stowarzyszenie opracowaniem, z którego wynika, że pandemia wpływa na rozwój ksenofobii i motywowanych rasizmem teorii spiskowych – Przykładów takich teorii rzeczywiście jest w raporcie sporo. Co więcej, często w ich szerzenie mają być zaangażowane popularne media – pisze dzisiejsza Rzeczpospolita.

Za przykład służy jeden z programów prowadzonych przez Michała Rachonia w TVP Info, w trakcie którego pojawiły się sugestie, że koronawirus został stworzony w chińskim laboratorium. Za autorytet robił Joshua Phillip, przedstawiony jako dziennikarz śledczy “Epoch Times” – Nie poinformowano widzów, że “Epoch Times” jest propagandową agendą pochodzącej z Chin kontrowersyjnej międzynarodowej sekty Falun Gong, związaną z amerykańskim ruchem alt-right – cytuje gazeta na podstawie raportu.

Prawicowe Radio Wnet zaprezentowało twierdzenia brytyjskiego antysemity Davida Icke’a. Według jego teorii za pandemię odpowiedzialna jest grupa “szaleńców z Doliny Krzemowej”, Światowa Organizacja Zdrowia, brytyjski następca tronu książę Karol i Bill Gates. Najczęściej teorie spiskowe gościły w internetowym programie Marcina Roli wRealu24.pl. Można tym było usłyszeć, że na koronawirusie najbardziej zyskał tzw. deep state, czyli tajna władza, rządząca rzekomo USA i światem.

Wśród celebrytów na pierwszy plan wysuwa się Edyta Górniak, która podziękowała redakcji wRealu24.pl za “odwagę podejmowania trudnego wątku manipulacji globalnej”. Przykłady nienawiści idą niestety z góry. W czasach pandemii szczególny niepokój budzą teorie spiskowe wygłaszane przez osoby publiczne: celebrytów, artystów, polityków, dziennikarzy, duchownych – mówi Jacek Dzięgielewski, współautor raportu.

Źródło Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie