Kultura

Outsider – mroczna oferta od HBO

Wstrząsające morderstwo, komplikujące się śledztwo, mroczna atmosfera – jeżeli ktoś lubi seriale tego typu, powinien zajrzeć na HBO. W poniedziałek trzeci odcinek Outsidera, kryminału na podstawie powieści Stephena Kinga.

W małym miasteczku dochodzi do makabrycznego odkrycia – znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanego 11-letniego dziecka. Śledztwo prowadzi detektyw Ralph Anderson (bardzo dobry Ben Mendhelsson). I wydaje się, że dochodzenie nie będzie trudne – policja szybko wchodzi w posiadanie dowodów, w tym zeznań wiarygodnych świadków, które wskazują winę Terry’ego Maitlanda (Jason Bateman, będący też jednym z reżyserów) – miejscowego trenera młodzieżowej drużyny baseballu.

Nie, powyższy akapit nie jest pełnym spoilerów streszczeniem całej fabuły – to opis pierwszego odcinka.

Podejrzany zostaje schwytany szybko, ale sprawa zaczyna komplikować się, gdy Maitland przedstawia swoje alibi. A jest ono nie do obalenia. I pewna do tej pory sprawa staje się niejednoznaczna, sprawy zaczynają się coraz bardziej komplikować, dochodzi do kolejnych dramatów.

Outsider ma bardzo mroczną, gęstą atmosferę; nietrudno uniknąć skojarzeń z innym serialem HBO, Detektywem. Ten ponury wydźwięk podkreślany jest przez wątki, w których twórcy pokazują wpływ tej tragedii na rodziny – zarówno ofiary, jak i podejrzanego. Detektyw Anderson postanawia aresztować Maitlanda, znanego i lubianego w miasteczku człowieka, publicznie, podczas meczu. Ta decyzja na zawsze zmienia życie nie tylko podejrzanego, lecz także jego żony i dzieci – niezależnie od wyroku, łatka dzieciobójcy już przylgnęła. To też ciekawy wątek – pokazuje, jak łatwo ludzie mogą uwierzyć w oskarżenia, jak błyskawicznie można stracić budowaną latami dobrą opinię. Ta staje się niewiele warta, gdy masa wykreuje sobie wroga.

Nie zmienią tego wątpliwości, jakie zaczyna odczuwać detektyw Anderson. Stróż prawa zauważa, że mógł podjąć pochopną, błędną decyzję. Niespokojne sumienie każe mu prześledzić sprawę jeszcze raz. I wiadomo, że w pewnym momencie jego losy skrzyżują się z Holly Gibney (nominowana w tym roku do Oscara Cynthia Erivo), postaci znanej z innych powieści Stephena Kinga, trylogii o Billu Hodgesie (Pan Mercedes, Znalezione nie kradzione, Koniec warty). Jaką odegra rolę – wiedzą ci, którzy przeczytali powieść. Widzowie serialu dowiedzą się tego z następnych odcinków.

Seria liczy sobie 10 epizodów, więc można liczyć na kolejne niespodzianki i zwroty akcji. Zalążek akcji, czyli dowody potwierdzające obecność Maitlanda w dwóch miejscach, oraz samo nazwisko Stephena Kinga, sugerują, że fabuła może z czasem skręcić z drogi kryminału w stronę filmu grozy. Można spodziewać się, że w rozwikłaniu zagadki kluczowy będzie motyw nadnaturalny. Czy tak będzie – warto przekonać się samemu. Pierwsze odcinki Outsidera są obiecujące, oferują wciągająca historię, za którą warto podążyć.

Zdjęcie: Kadr ze zwiastuna, źródło: YouTube/HBO

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie