Polityka i Społeczeństwo

Oto są skutki upolityczniania sądownictwa przez władzę. Nowa KRS wyrzucona z ważnego stowarzyszenia

Shutterstock

Nowa KRS została usunięta z prestiżowej Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Za padło 86 głosów, wstrzymujących się było 6 głosów, nie było głosów przeciw.

Upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa i uporczywe trwanie w tym stanie musiało mieć takie konsekwencje

Główny zarzut dotyczył braku niezależności nowej KRS od władzy. – Gdy Krajowa Rada Sądownictwa Polski spełni wymogi niezawisłości od władzy politycznej, z wielką przyjemnością ponownie przyjmiemy Radę w nasze szeregi – przekazał przewodniczący tej organizacji po posiedzeniu. Wniosek o wyrzucenie nowej KRS zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa złożył już w maju zeszłego roku, ale z powodu pandemii organizacja nie zdecydowała się na zwołanie posiedzenia, na którym wniosek zostałby poddany pod głosowanie.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa jest organizacją opiniotwórczą dla środowiska prawniczego

Nowa KRS była w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zawieszona od września 2018 r. Jej ówczesny przewodniczący Leszek Mazur na posiedzeniu tuż przed tamtą decyzją przekonywał przedstawicieli KRS z innych krajów, że to, czym kieruje, nie jest zależne od polityków. – Nie jest to decyzja, którą chcielibyśmy w jakikolwiek sposób świętować.

Decyzja o wyrzuceniu jednego z członków z naszych struktur jest kontrintuicyjna i jest decyzją, której nie podjęliśmy z lekkim sercem – powiedział przewodniczący organizacji, Filippo Donati.

Czym jest ENCJ?

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza niezależne rady z dwudziestu krajów Europy (instytucje z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej mają status obserwatorów). ENCJ zajmuje się sprawami sędziów, dba o niezależność i niezawisłość sądów, promuje działania mające na celu poprawę efektywności wymiaru sprawiedliwości w Europie. Należy do Światowej Sieci Rad Sądownictwa.

Źródło: TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie