OTO mistrzowie Europy! Wielkie emocje w finale, zadecydował gol w samej końcówce

Poznaliśmy nowego mistrza Europy! Hiszpania wygrała z Anglią 2:1 w wielkim finale EURO 2024 w Berlinie. To czwarty tytuł dla tego kraju.

Gdy przed meczem porównywało się obu finalistów, na faworytów wyrastała Hiszpania. Ekipa Luisa de la Fuente świetnie prezentowała się na tym EURO.

Wygrała wszystkie mecze w grupie – 3:0 z Chorwacją, 1:0 z Włochami i 1:0 z Albanią, w 1/8 rozbiła Gruzję 4:1. Następnie uporała się z faworytami: 2:1 z Niemcami w ćwierćfinale i 2:1 z Francją w półfinale. Z kolei Anglicy nie przekonywali. Słabą grę wypominano im nawet w ojczyźnie. Jedno zwycięstw (1:0 z Serbią) i dwa remisy w grupie (z Danią i Słowenią), wymęczone 2:1 ze Słowacją w 1/8, wygrana po karnych ze Szwajcarią. Pierwszy dobry mecz Anglicy zagrali w półfinale przeciwko Holandii (2:1).

Ale finały rządzą się swoimi prawami – przeszłość odchodzi w niepamięć, historia pisze się od pierwszego gwizdka sędziego. Zaczęło się… nudno. Od początku lepiej grała Hiszpania, ale bez konkretów. Swoje momenty mieli Anglicy, pod koniec groźnie uderzał Foden. W drugiej połowie La Furia Roja włączyła wyższy bieg i już w 47. minucie gola strzelił najlepszy na boisku Nico Williams. Hiszpanie mieli kolejne okazje, niby kontrolowali grę, ale dali się zaskoczyć. Strzałem z dystansu wyrównał w 73. minucie Cole Palmer. Mocno zapachniało dogrywką, wydawało się, że żaden z zespołów nie chce zaryzykować i rozstrzygnąć meczu w regulaminowym czasie. A jednak – Hiszpanie przeprowadzili tę złotą akcję. Gola na wagę mistrzostwa strzelił w 86. Mikel Oyarzabal. Cała drużyna, także rezerwowi, świętowali ze strzelcem, ale na pełnię radości musieli poczekać, bo sprawdzany był potencjalny spalony. Zadecydowały milimetry, ale gol był prawidłowy.

To jednak nie był koniec emocji. Anglicy nie odpuścili, rzucili się do odrabiania strat. I mieli swoją okazję – dwa strzały głową, raz bronił bramkarz Unai Simon, drugi raz piłkę z linii wybił Dani Olmo. Więcej Anglicy już nie zrobili – Hiszpanie zostali mistrzami Europy!

Dla Hiszpanii to czwarty tytuł mistrza Europy w historii. Wcześniej triumfowali także w 1964, 2008 i 2012 roku. Dla Anglii to był z kolei drugi finał z rzędu – w 2021 roku przegrali po karnych z Włochami.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.