Gospodarka Inflacja

OTO efekt zapowiedzi Morawieckiego o obniżce VAT-u na artykuły spożywcze. Biedronka zaszalała z cenami!

Sieć sklepów “Biedronka” podwyższyła w poniedziałek ceny wielu popularnych artykułów. Jest to efektem obniżki spadku VAT na żywność.

Nawet o kilkanaście procent więcej niż w ubiegłym tygodniu zapłacą klienci sklepów “Biedronka” za te same produkty spożywcze. I nie mówimy tu o kilku groszach, ale o wzrostach cen nawet o 20 proc. Przykład pierwszy z brzegu? 200-gramowa Kawa Jacobs Krönung.

Kosztowała do tej pory 24,99 zł. Jej aktualna cena to 29,99 zł. Nowych, wyższe ceny dotyczą kilkuset produktów.

Wzrost cen spowodowany inflacją miała złagodzić nowa Tarcza Antykryzysowa. 5 proc. – o tyle miały spaść ceny po tym, jak Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę podatku VAT do zera. Wyszło jak zwykle. Pomysły i opowieści sobie, a życie i realia – swoje.

To przecież nie przypadek, że podwyżki cen nastąpiły na ponad tydzień przed wejściem w życie obniżki stawki na VAT. – Realia rynkowe doprowadziły do sytuacji, w której zmiany cen niektórych produktów stały się nieuniknione – wyjaśniał Grzegorz Pytko, dyrektor handlowy sieci “Biedronka”.

Niestety, z punktu widzenia klientów, poszukiwanie swoich ulubionych produktów po starych cenach w innych sklepach nie będzie miało sensu. “Biedronka” jest tylko przykładem, w dodatku liderem rynku. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że wszystkie inne sklepy zachowają się dokładnie w ten sam sposób.

– Gdyby nie było w ogóle inflacji ani nic innego by nie wpływało na ceny, lecz tylko obniżka VAT, być może dałoby się wyodrębnić wpływ ulgi. Nie da się tego zrobić w warunkach, gdy ceny zmieniają się z tak wielu przyczyn jednocześnie wyjaśnił Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Czytaj również:

 O tej licytacji WOŚP już jest głośno. Kościelni hierarchowie będą oburzeni

Kolejny kraj szykuje się do wojny. Grozi nam regionalny konflikt zbrojny?

Sensacyjne doniesienia WHO o pandemii w Europie! Na taką informację wszyscy czekali

Źródło: Wyborcza.biz

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie