Polityka i Społeczeństwo

Oto efekt “reformowania” przez Ziobro wymiaru sprawiedliwości. Wyrok za zabójstwo uchylony

Flickr.com/KPRM

Sąd uchylił wyrok za zabójstwo. Sprawę przesądził nieprawidłowy awans nominata “dobrej zmiany”. To pokłosie wyroku Sądu Najwyższego.

Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił wyrok o zabójstwo i skierował sprawę do ponownego rozpoznania – To pierwszy taki przypadek na terenie apelacji krakowskiej – mówi “Gazecie Wyborczej” sędzia Tomasz Szymański, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Krakowie. O co chodzi?

O nieprawidłowe awanse.

Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił wyrok 12 lat więzienia za zabójstwo we wsi Grzegorzowice. Uznał bowiem, że w składzie orzekającym był sędzia na niezgodnej z prawem delegacji. Chodzi o wiceprezesa Sądu Okręgowego w Kielcach Roberta Dróżdża – informuje dziennik.

Jak tłumaczy sędzia Tomasz Szymański, sprawa rozbiła się o “bezwzględną przesłankę odwoławczą, czyli o nieprawidłowo powołanego sędziego do orzekania” – Taka okoliczność powoduje, iż sąd odwoławczy nie bada już innych okoliczności sprawy – dodaje. Orzeczenie krakowskiej apelacji to pokłosie wyroku Sądu Najwyższego z końca maja tego roku. SN rozpatrywał kasację w sprawie karnej i uznał, że delegacja sędziego Rafała Puchalskiego do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie jest obarczona wadami prawnymi. To identyczna sytuacja jak w przypadku sędziego Dróżdża.

Rozmówcy “Wyborczej” podkreślają, że teraz takich spraw będzie więcej – Czeka nas wysyp uchylonych wyroków – mówią gazecie. – Lex Piebiak, sędziowie podatni na szybkie awanse i mamy efekty – zwraca uwagę kielecka sędzia. Według doniesień medialnych to były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak wydawał z upoważnienia ministra Zbigniewa Ziobry wadliwe delegacje.

Źródło – Wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie