Polityka i Społeczeństwo

Oto broń atomowa Kaczyńskiego! W ten sposób może zapewnić sobie władzę na długie lata

kaczyński

Kaczyński rozważa zmianę ordynacji wyborczej od następnej kadencji na wzór węgierski – przekazał Wprost anonimowy polityk. Czy to sposób, by ponownie wygrać wybory?

Kaczyński chce nowej ordynacji wyborczej?

Jak informuje “Wprost”, kolejny Sejm możemy wybierać w inny niż dotychczas sposób. PiS chce wprowadzić w Polsce model ordynacji wyborczej, który obowiązuje na Węgrzech. Ma być to mieszany system proporcjonalny. Połowa okręgów wyborczych będzie jednomandatowa. 

PiS może wprowadzić zmiany, które zapewnią im władzę na lata, bo taki system wymusiłby jedną listę na opozycji – mówi informator tygodnika. – Na takie rozwiązanie Jarosław Kaczyński podpisał już kwity z Pawłem Kukizem. Tylko, że Kukiz nie zdaje sobie sprawy z tego, że wprowadzenie ordynacji wyborczej wzorem Węgier byłoby zabójcze dla małych partii, w tym jego formacji – dodaje.

Czy informacje “Wprost” są wiarygodne? Coś może być na rzeczy. Tym bardziej, że PiS rozpoczął współpracę z Kukizowcami, której celem jest przegłosowanie pewnych pomysłów ruchu (np. ustawy antykorpucymej). W zamian za to posłowie Kukiz’15 mają popierać partię Kaczyńskiego w kluczowych głosowaniach.

Pomysł, który zniszczy małe partie

Problem PiS-u polega na tym, że by przegłosować nowy model konieczne będzie pozyskanie większej liczby posłów. Mieszana ordynacja nie jest zaś na rękę ani Konfederacji, ani Solidarnej Polsce.

Czy pomysł poprze KO? To także wątpliwe, bowiem koalicja PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polski nie jest aż tak mocna w sondażach, by zdecydowanie zyskać na takim rozwiązaniu. Do tego pomysł Kukiza i Kaczyńskiego może “wykosić” z Sejmu ludowców czy Polskę 2050, więc potencjalnych koalicjantów Donalda Tuska w kolejnej kadencji.

Jak jednak czytamy na Wprost.pl, “plany zmiany ordynacji wyborczej na wzór węgierski były najgłośniejszą plotką powtarzaną na słynnej już imprezie urodzinowej u dziennikarza Roberta Mazurka”.

Na polityków opozycji padł popłoch – powiedział portalowi jeden z polityków obecnych na wydarzeniu.

Źródło: Wprost

Zdjęcie: Flickr

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie