Gospodarka

Oszalała ta Unia? Najpierw ustanawia sankcje, a potem pozwala krajom członkowskim je obchodzić

W Brukseli, w piątek wieczorem, odbyło się zamknięte spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i unijnych dyplomatów. KE chce przygotować kraje UE na to, by te mogły płacić w rublach za rosyjski gaz, nie łamiąc przy tym unijnych sankcji. Pomysł podoba się m.in. Niemcom i Francuzom.

UE: jakoś damy radę zapłacić za gaz w rublach

Kilka tygodni temu Komisja Europejska poinformowała, że płacenie za gaz w rublach jest niezgodne z sankcjami.

Tyle że teraz politycy z Brukseli przygotowują plan, by jakoś obejść ten zakaz.

Założenie konta w euro lub dolarach w Gazprombanku przez firmy importujące gaz z Rosji nie łamie sankcji, sugerują unijni liderzy. Pomysł wspierają Niemcy i Francuzi, ale przeciwna jest m.in. Polska.

Polski rząd nie może liczyć nawet na pomoc Węgier. Ponoć na spotkaniu przedstawiciel tego kraju miał podkreślić, że w ocenie węgierskich firm i banków przekazanie płatności w euro i przewalutowanie na ruble nie łamie europejskich sankcji. Pomysł poparły też Włochy.

Z kolei przedstawiciel Holandii zaczął Komisji zadawać pytania, m.in. o to, czy państwa UE mają zgadzać się na to, aby Gazprom samodzielnie przelewał i przewalutowywał pieniądze w ramach dwóch kont, które są przecież własnością spółek europejskich, de facto bez ich kontroli.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że przedstawiciel Polski, który był na spotkaniu, ironicznie pogratulował przedstawicielowi Niemiec, że w ciągu kilkunastu minut od prezentacji KE zdołał skonsultować się ze spółkami w Niemczech i potwierdzić, że interpretacje Komisji dotyczące płatności w rublach są dla nich do przyjęcia.

– Stanowisko Komisji nie jest do przyjęcia. Dekret Putina to przecież są kontrsankcje. Sprawa jest na tyle kontrowersyjna, że już trafiła na najwyższy szczebel polityczny – powiedział PAP jeden z dyplomatów.

Niestety, takie działania Niemiec, Węgier i Francji rozbijają jedność UE. To zwłaszcza groźne w takim przełomowym momencie historii co teraz.

Czytaj również:

Ziobro dał Kaczyńskiemu prztyczka w nos. PiS traci posłankę, Ziobro zapowiada: to nie koniec!

Kolejna gierka Putina. Rosjanie rozpowszechniają fałszywy list dotyczący Polski

TVP nie przeprasza pomimo wyroku sądu. Wolą płacić karę, niż się przyznać?

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie