Polityka i Społeczeństwo

Ostatnie wystąpienie Adama Bodnara w Sejmie. Wicemarszałek z PiS błyskawicznie przerywa wypowiedź RPO

Screen YouTube/ Radio TOK FM

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, po raz ostatni wystąpił dziś w Sejmie. Już po pięciu minutach wicemarszałek Małgorzata Gosiewska przerwała mu wypowiedź dzwonkiem.

Adam Bodnar przedstawił dziś informację o działalności RPO w 2020 roku. Było to jednocześnie jego ostatnie wystąpienie w parlamencie w funkcji rzecznika. W kwietniu Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej stwierdził, że kadencja RPO nie może być wydłużona do czasu, aż parlament wybierze jego następcę.

Kadencja Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku, ale od tamtej pory nie został powołany nowy RPO. Ostatnio w Senacie przepadła kandydatura posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego.

W swoim ostatnim wystąpieniu Adam Bodnar powiedział, że „przez sześć lat nastąpił niespotykany dotąd chaos prawny”. Stwierdził, że naruszono konstytucję i zasadę trójpodziału władzy i że w kraju zaczęły narastać problemy z praworządnością.

Już po pięciu minutach, ku zaskoczeniu Bodnara, jego wypowiedź została przerwana przez wicemarszałek Małgorzatę Gosiewską. Prowadząca obrady Sejmu wicemarszałek użyła dzwonka, sygnalizującego upłynięcie czasu przeznaczonego na wypowiedź. Bodnar zapytał więc, ile ma czasu na przedstawienie swojej informacji. Gosiewska odparła, że przewidziane było pięć minut, ale pozwoli mu mówić dalej.

W swoim wystąpieniu Bodnar przypomniał, że Biuro Rzecznika zostało „dosłownie zalane” skargami związanymi z organizacją wyborów prezydenckich w maju 2020 roku.

– Drugi temat, na który chciałbym zwrócić uwagę, to prawa osób LGBT+. Bardzo dużo złego się wydarzyło – mówił też RPO i dodał, że podczas kampanii prezydenckiej „podważone zostały konstytucyjne gwarancje praw osób LGBT, zwłaszcza przez pana prezydenta Andrzeja Dudę”.

Mam nadzieję, że debata w Sejmie na temat raportu Rzecznika stanie się podstawą do rzeczywistej debaty na temat poszanowania praw i wolności w Polsce w 2020 roku, ale także do wyciągnięcia wniosków, co należałoby w Polsce w przyszłości naprawić – podsumował Adam Bodnar.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie