Polityka i Społeczeństwo

Osoby LGBT uciekają z Krakowa. Czy stolica Małopolski jest również stolicą polskiej homofobii?

Flickr.com

Pierwsze badanie przeprowadzone wśród osób LGBT pokazuje, że Kraków jest naznaczony homofobią. Ofiary nie wierzą w skuteczność policji.

Trwa pierwsze badanie osób LGBT w Krakowie. Dotychczasowe wyniki dają do myślenia – ponad połowa rozważa wyprowadzkę z miasta – informuje Gazeta Wyborcza. Fundacja Równość.org zadała krakowskiej społeczności LGBT+ pytania: Czy doświadczyłaś/-eś dyskryminacji? Od jakich instytucji oczekujesz przeciwdziałania jej? Czy rozważasz wyprowadzkę z Krakowa?

W ciągu pierwszych 24 godzin ankietę wypełniło 200 osób i ta liczba stale się powiększa. 60 proc. ankietowanych twierdzi, że doświadczyło dyskryminacji z uwagi na swoją orientację seksualną. Ponad 50 proc. badanych twierdzi, że rozważa wyprowadzkę z Krakowa.

Z pewnością z naszego badania wychodzi na razie, że społeczność LGBT nie czuje się bezpiecznie m.in. z powodu policji, która ignoruje pobicia i przemoc motywowane homofobią – mówi Wyborczej Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl. Osoby LGBT często nie zgłaszają ataków o homofobicznym podłożu, ponieważ nie wierzą, że policja podejmie odpowiednie działania. Homofobia wciąż nie jest wpisana do Kodeksu karnego, w którym byłby zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną – dodaje Magda Dropek.

Badanie potrwa do końca października, a na podstawie wyników Fundacja zaproponuje miastu kilka wskazówek – Dzięki tym głosom będziemy mogli i mogły zaproponować miastu konkretne rekomendacje, ale też pomysły na działania, odpowiadające na wyzwania, które badanie nam pokaże, ale też nazwie – zaznacza Dropek.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie