Po godzinach

Ordynarne fałszowania historii za publiczne pieniądze. Tak prawicowe media manipulują Polakami

Tak o działaniach PiS mówił Lech Kaczyński i mamy prawo go cytować
fot. Shutterstock/Martin Podzorny

Kilka tygodni temu Michał Szułdrzyński z “Rzeczpospolitej” zauważył, że całokształt działań Prawa i Sprawiedliwości, mających na celu wzmocnienie polskiej tożsamości narodowej w gruncie rzeczy nie dotyczy wcale narodu polskiego, a narodu wyobrażonego. Taki wyobrażony naród musi mieć także wyobrażoną, ułożoną pod niego historię, w której dominują alternatywni bohaterowie, alternatywne zwycięstwa i mity założycielskie. Jednym z takich mitów jest nachalne propagowanie Żołnierzy Wyklętych, kosztem żołnierzy Armii Krajowej, czy przede wszystkim gumkowanie z najnowszej historii Polski postaci, którym z PiS nie po drodze.

W myśl takiej właśnie narracji, w listopadowym wydaniu tygodnika “Sieci” ukazała się nowa kampania historyczna z okazji obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W jej finansowanie włączyła się grupa PZU oraz państwowy koncern paliwowy LOTOS. W jej ramach przybliżane są postacie, których działania miały bardzo duży wkład w budowanie polskiego patriotyzmu i dumy z niepodległości. Widzimy Mieszka I, reprezentującego “dawne czasy”, generała Józefa Hallera podczas pierwszej wojny światowej, marszałka Józefa Piłsudskiego w okresie międzywojennej, Stanisława Mikołajczyka w trakcie drugiej wojny światowej, i wreszcie Jana Pawła II jako “ogólny” przedstawiciel XX wieku. Wisienką na tym torcie jest szósty obrazek, prezentujący “współczesność”, a na nim były prezydent Lech Kaczyński. Trudno zrozumieć, czym, poza politycznym celem kierowali się twórcy kampanii, pomijając chociażby Lecha Wałęsę czy Tadeusza Mazowieckiego. Zdaniem Wojciecha Szackiego, który na Twitterze pokazał zdjęcie z tygodnika braci Karnowskich, to nie jest już polityka historyczna, a ordynarny gwałt na historii naszego kraju.

Z drugiej strony, skoro już państwowe spółki finansują kampanię, wskazującą Lecha Kaczyńskiego jako uczestnika Okrągłego Stołu (bo przecież to było najistotniejsze wydarzenie ze współczesności, które pomogło Polsce odzyskać niepodległość po czasach komuny), to może warto przypomnieć, że tak jak inni, dziś przedstawiani jako zdrajcy narodu, pił wódkę z komunistami w Magdalence.

Fot. YouTube

Tej historii drogi PiS-ie nie zafałszujesz.

Źródło: Twitter

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie