Polityka i Społeczeństwo

Orbán straszy wyjściem z UE. Czy jego śladem pójdzie Kaczyński?

Victor Orban

Viktor Orbán nadal straszy wyjściem jego kraju z Unii Europejskiej (UE). W najnowszym wywiadzie zasugerował, że może być to opłacalny proces.

Orbán pozostaje eurosceptykiem

Na ostatnią wypowiedź Viktora Orbána zwróciła uwagę Viktória Serdült, dziennikarka topowego węgierskiego tygodnika HVG. O co chodzi? Otóż premier Węgier stwierdził, że szybkie zatwierdzenie szczepionki przez Wielką Brytanię, pokazuje, że funkcjonowanie danego kraju poza strukturą UE to w jego oczach wspaniała wizja. 

Wszyscy przewidywali, że wyjście z UE będzie końcem Wielkiej Brytanii.

Ale to Wielka Brytania rozpocznie szczepienia w przyszłym tygodniu. Pokazuje to, że ci, którzy odchodzą i kroczą własną ścieżką, mogą szybciej chronić swoich obywateli – powiedział Orbán.

Chciał tym zapewne skrytykować biurokrację wspólnoty. Jego zdaniem kraje spoza UE mają dziś szansę decydować się na własne rozwiązania w kwestii szczepionek. – Mogą szybciej chronić zdrowie i życie swoich obywateli niż my, którzy pozostaliśmy w środku. To jest rzeczywistość – powiedział premier Węgier.

Europejska rebelia

Przypomnijmy, że Orbán od dawna uchodzi za lidera eurosceptyków w UE. Teraz ramię w ramię współpracuje z rządem PiS ws. unijnego budżetu. Oba kraje nie chcą się zgodzić, by jednym z warunków podziału unijnych pieniędzy była tzw. kwestia praworządności. Choć i inne państwa nie są pewne co do tego pomysłu, głośne głosy krytyki słychać jednak tylko z Budapesztu i naszej stolicy.

Powstaje więc pytanie, czy Węgry będą dążyć do tego, by powtórzyć proces wychodzenia z UE, jaki wykonała już Wielka Brytania. Jeśli im się powiedzie, teoretycznie w tym kierunku może podążyć Polska, jeżeli na czele rządu nadal będą stali politycy PiS czy zwłaszcza Solidarnej Polski, która to partia urasta do rangi ugrupowania “Polexitu”.

Źródło: Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie