Polityka i Społeczeństwo

Orbán jednak straci władzę na Węgrzech? Polska opozycja dostała ważną wskazówkę

Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Zjednoczona opozycja na Węgrzech utrzymuje w sondażach przewagę nad partią Fidesz Viktora Orbána. To ważna wskazówka dla polskiej opozycji.

Zjednoczona opozycja wygra wybory?

Sondaż ośrodka Zavecz Research, który został przeprowadzony w dniach 2-12 listopada, pokazał, że poparcie dla zjednoczonej opozycji ma Węgrzech wzrosło o 2 pkt proc. w stosunku do października. Fidesz także umocnił się o taką samą wartość, ale opozycję poparłoby teraz aż 41 proc. ankietowanych, zaś Fidesz tylko 37 proc. Spadł też odsetek osób niezdecydowanych: z 23 do 14 proc.

Nowe badanie Zavecz Research potwierdza więc sondaż ośrodka Republikon z października.

W nim poparcie dla zjednoczonej opozycji zadeklarowało 38 proc., a dla Fideszu 32 proc.

Z kolei sondaż ośrodka Nezoepont z 2-3 listopada pokazał, że Fidesz popiera 56 proc. osób, zaś opozycję 42 proc.

Lekcja dla polskiej opozycji

Kolejne wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się w 2022 r. O władzę walczy zjednoczona opozycja – sześć partii wystawi po jednym wspólnym kandydacie we wszystkich 106 okręgach. Wyłoniono też wspólnego kandydata na premiera. Jest nim niezależny burmistrz miasta Hódmezővásárhely, Peter Marki-Zay.

Fidesz nie zamierza się jednak poddać i odpowiada na swoje sondażowe porażki hojnym socjalem. Rząd Orbána zapowiedział zwrócenie rodzicom wychowującym dzieci podatku dochodowego oraz wypłatę na początku 2022 r. pełnej 13. emerytury. Od poniedziałku w kraju obowiązuje też limit cen na benzynę.

Fidesz rządzi u Bratanków od 2010 r. Robi to w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową. Partie opozycyjne, które utworzyły wspólny front przeciw Orbánowi, to Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), nacjonalistyczny Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, lewicowa Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog.

Jeśli opozycja wygra wybory na Węgrzech, będzie to ważna nauka dla KO, Polski 2050, Lewicy, PSL i Konfederacji. Czy jednak polscy politycy będą skorzy do skorzystania z takiej podpowiedzi?

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie