Po godzinach Sport

Oni pojadą na EURO 2020. Sensacyjna decyzja Sousy, kluczowy gracz poza kadrą!

Paulo Sousa ogłosił kadrę na EURO 2020. Na turniej pojedzie 26 zawodników, 4 znalazło się na liście rezerwowej. Nie zabrakło sensacji, o niektórych decyzjach selekcjonera kibice będą jeszcze długo dyskutować.

W poniedziałek o godzinie 12 Paulo Sosua przedstawił listę graczy powołanych na EURO 2020. Selekcjoner zdecydował zabrać na zgrupowanie 26 graczy, którzy pojadą na turniej plus dodatkowego bramkarza. W gotowości pozostanie 4 rezerwowych – ci gracze zagrają na mistrzostwach tylko w przypadku kontuzji zawodników z podstawowej kadry.

Sousa zaskoczył.

W 26-osobowej kadrze nie znalazło się miejsce dla etatowych ostatnio reprezentantów: Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego. Grosickiego śmiało można nazwać kluczowym graczem reprezentacji ostatnich lat. Problem w tym, że doświadczony skrzydłowy nie grał w swoim klubie, West Bromwich Albion. Nie zdecydował się na transfer w zimowym okienku (plotkowano o zainteresowaniu Legii Warszawa i Pogoni Szczecin) i teraz płaci wysoką cenę – straci wielki turniej, być może ostatni w karierze. Odstawienie Grosickiego przypomina sytuację z 2002 roku, gdy Jerzy Engel nie zabrał na mistrzostwa świata Tomasza Iwana i 2006, gdy Paweł Janas sensacyjnie skreślił z listy powołanych Jerzego Dudka i Tomasza Frankowskiego.

Z kolei w przypadku Szymańskiego nie można mówić o słabym sezonie. 22-letni pomocnik regularnie grał w składzie Dynama Moskwa, jest jednym z najlepszych asystentów ligi rosyjskiej. W oczach Sousy nie znalazł jednak uznania. Szymańskiemu nie pomógł zresztą sam selekcjoner, w eliminacyjnym meczu z Węgrami wystawiając go na nietypowej pozycji wahadłowego. Zawodnik wypadł wówczas bardzo słabo.

Do kadry wracają Karol Linetty, Dawid Kownacki i Tomasz Kędziora, mistrz Ukrainy z Dynamem Kijów. Znalazło się też miejsce dla Jakuba Świerczoka z Piasta Gliwice, Tymoteusza Puchacza z Lecha Poznań czy młodego Kacpra Kozłowskiego z Pogoni Szczecin. W ostatniej chwili kontuzje wyeliminowały z udziału w turnieju Krzysztofa Piątka i Arkadiusza Ręcę. Powołani gracze zbiorą się 24 maja w Opalenicy, gdzie zaczną obóz przygotowawczy przed mistrzostwami. Do kadry dołączy Radosław Majecki – nie pojedzie na turniej, ale będzie brał udział w treningach jako dodatkowy bramkarz. EURO 2020 rozpocznie się 9 czerwca, 11 pierwszy mecz zagra Polska, a jej rywalem będzie Słowacja. 19 czerwca gramy z Hiszpanią, a 23 – ze Szwecją.

Powołani na EURO 2020:

Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski (na zgrupowaniu pojawi się też Radosław Majecki)

Obrońcy: Kamil Glik, Jan Bednarek,Tomasz Kędziora, Maciej Rybus, Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz, Michał Helik, Kamil Piątkowski, Tymoteusz Puchacz

Pomocnicy: Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Jakub Moder, Mateusz Klich, Kamil Jóźwiak, Przemysław Frankowski, Kacper Kozłowski, Karol Linetty, Przemysław Płacheta

Napastnicy: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Dawid Kownacki, Karol Świderski, Jakub Świerczok

Źródło: PZPN

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie