Sport

Oficjalnie: MKOl podjął decyzję w sprawie igrzysk. Jest porozumienie z władzami Japonii

Igrzyska olimpijskie przełożone

Władze Japonii porozumiały się z MKOl w sprawie przełożenia igrzysk olimpijskich. Największa sportowa impreza zostanie przełożona na 2021 rok.

Igrzyska olimpijskie w Tokio zaplanowano na 24 lipca tego roku. Mimo coraz trudniejszej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa, Międzynarodowy Komitet Olimpijski długo nie decydował się na przełożenie imprezy.

Optymizm MKOl przygasł, gdy kolejne komitety olimpijskie zaczęły kierować w jego stronę apele o odwołanie tegorocznych igrzysk. Australia i Kanada powiedziały bojkot imprezy i wezwali organizatorów do przemyślenia daty ich przeprowadzenia. O przełożenie igrzysk apelował też prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki.

Dziś media informowały, że premier Japonii Shinzo Abe kontaktował się z przewodniczącym MKOl, Thomasem Bachem i zaproponował, by igrzyska olimpijskie odbyły się w przyszłym roku. Premier, Bach, gubernator Tokio Yuriko Koike oraz władze Komitetu Olimpijskiego odbyły telekonferencję, by omówić odwołanie największej sportowej imprezy tego roku.

Porozumienie rządu i MKOl

Jak podaje CNN, premier Abe porozumiał się z Thomasem Bachem w kwestii przełożenia igrzysk. Według ustaleń, Tokio przyjmie sportowców napóźniej w lato 2021 roku. Premier Japonii miał zaznaczyć, że jest to ostatni możliwy termin, w którym igrzyska mogłyby się odbyć.

W obecnych okolicznościach, na podstawie informacji dostarczonych dzisiaj przez WHO, prezydent MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że igrzyska XXXII olimpiady w Tokio muszą zostać przełożone na termin po nie późniejszy niż lato 2021 r., w celu ochrony zdrowia sportowców, wszystkich osób uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i społeczności międzynarodowej – napisano w oświadczeniu na stronie igrzysk.

Nie znamy jeszcze konkretnej nowej daty rozpoczęcia zawodów. Według mediów możliwe jest też rozegranie igrzysk wcześniej, wiosną 2021 roku. Do kalendarza imprezy muszą się jednak dopasować terminarze poszczególnych dyscyplin, wkrótce więc powinniśmy poznać nowy termin, gdy znicz olimpijski zapłonie nad Tokio.

Z powodu pandemii koronawirusa masowo odwoływane są zawody sportowe. W przyszłym roku kibiców czeka nadrobienie między innymi mistrzostw świata w skokach narciarskich i piłkarskich turniejów EURO i COPA America. Zawieszono też niemal wszystkie ligi, łącznie z NBA, czy międzynarodowe rozgrywki, takie jak Liga Mistrzów. Wciąż nie wiadomo – i trudno przewidzieć – kiedy świat sportu wróci do gry.

Źródło: Sport.pl, zdjęcie: StreetVJ / Shutterstock.com

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie