Gospodarka

OECD podała ranking państw o najwyższej inflacji. Załamiecie się widząc, na którym miejscu jest Polska

11 proc. inflacji popchnęło Polskę w górę w zestawieniu państw z najwyższą skalą skoku cen. W OECD gorzej jest tylko w 5 państwach.

Polski problem z inflacją

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podała, że średnia inflacja w jej krajach w marcu 2022 roku wyniosła 8,8 proc. rok do roku. Nasz kraj zawyża średnią – u nas ceny rosną średnio w tempie 11 procentami. W zestawieniu zajęliśmy szóste miejsce.

Gorzej niż w Polsce jest tylko w Łotwie (11,5 proc.), Czechach (12,7 proc.), Estonii (15,2 proc.) i Litwie (15,7 proc.). Niechlubnym liderem jest Turcja, gdzie inflacja wyniosła rekordowe 61,1 proc.

Powód inflacji

Rząd robi wiele, by promować ideę “putinflacji”. Innymi słowy, wmawia Polakom, że ceny rosną w takim a nie innym tempie głównie z powodu wojny na Ukrainie i działań gospodarczych Rosji.

Tyle że to ostatnie to nie do końca prawda. Powodem inflacji jest też np. polityka socjalna rządu PiS, który od momentu przejęcia władzy zaczął pompować gospodarkę pustym pieniądzem – chodzi zwłaszcza o transfery socjalne typu 500+ czy 13. i 14. emerytury.

Potem przyszła pandemia. W efekcie lockdownów i tarcz antycovidowych na rynku pojawiły się kolejne pieniądze, które miały pomóc firmom, które w tym czasie nie mogły świadczyć usług i niczego produkować. To już przepis na inflacyjną bombę: mamy coraz więcej pieniądza, ale coraz mniej produktów i usług. W efekcie rynek nie jest w stanie “połknąć” dostatecznie dużej ilości waluty, co skutkuje właśnie wystrzałem cen. Oczywiście sytuacje pogarsza też wojna, ceny surowców itd., ale nie oznacza to, że wysoka inflacja nie wystąpiłaby, gdyby nie atak Putina na Ukrainę, jak chce nam to chyba wmówić rząd.

Czytaj również:

Źródło: InnPoland

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie