Gospodarka

Odmrażanie gospodarki się komplikuje? Zaskakujące słowa ministra zdrowia

Rząd chciał zastąpić WOŚP. Miał być sukces, jest organizacyjna kompromitacja
Fot. flickr.com/KPRM

Odmrażanie gospodarki będzie inaczej wyglądało w różnych częściach Polski? Na to wskazują słowa ministra zdrowia. – Zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk zakażenia koronawirusem na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości luzowania obostrzeń związanych z epidemią, czy w całej Polsce te działania będą takie same – powiedział w sobotę Łukasz Szumowski.

Podział Polski

Okazuje się, że gospodarka może być odmrażana w innych tempach w poszczególnych częściach kraju.

– Są regiony w Polsce, które mają bardzo wysoką liczbę zachorowań, są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności; przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości czy w całej Polsce te działania będą takie same – powiedział Szumowski.

To dość kontrowersyjny pomysł, biorąc pod uwagę dzisiejszą mobilność społeczeństw. Innymi słowy, wątpliwe, by taka decyzja zakończyła się sukcesem. Ponadto może to doprowadzić do tego, że niektóre regiony Polski oberwą mocniej pod kątem gospodarczym, jeśli ich rynki będą odmrażane później, niż pozostałem województwa.

Kiedy pójdziemy do fryzjera?

Media pytały też w czasie konferencji Sumowskiego o termin otwarcia salonów fryzjerskich i restauracji.

– Widzicie państwo, jak wygląda Śląsk, nagle jest wybuch ilości osób zakażonych, musimy przyglądać się, czy poprzednie luzowania nie wpłynęły drastycznie na wzrost zachorowań – zaznaczył.

Dodał też, że generalnie sytuacja w Polsce nie jest sytuacją alarmową, więc możliwe, że już wkrótce salony fryzjerskie zostaną otwarte. – A więc termin 18 maja jest cały czas (aktualny) jako ten termin przewidywany, a czy on się sprawdzi, to po weekendzie będziemy informowali. Chcielibyśmy, żeby – w reżimie sanitarnym oczywiście – gastronomia i ewentualnie usługi powoli odmrażać – stwierdził Szumowski.

Pytany z kolei o możliwość organizacji letnich kolonii i obozów odpowiedzi, że dziś jest nadal zbyt wcześnie, by o tym mówić. – To jest kwestia czerwiec-lipiec, poczekajmy jeszcze – powiedział.

Jak widać, na całkowite odmrożenie rynków jeszcze poczekamy i to niestety całkiem długo.

Źródło: bankier.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie