Polityka i Społeczeństwo

Obrady Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku Morawieckiego bez efektu. Znów nie poznaliśmy orzeczenia

Julia Przyłębska persona non grata w Niemczech? Reputacji prezes w Europie nie da się uratować
fot. trybunal.gov.pl

Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym znów zostało odroczone. TK zbierze się ponownie 30 września.

Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku złożonego przez Mateusza Morawieckiego rozpoczęło się w środę po godz. 11. TK miał zdecydować, czy prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym. Posiedzenie było już kilka razy przekładane, ostatnio TK spotkał się 31 sierpnia. Wówczas prezes Julia Przyłębska ogłosiła przerwę do 22 września z powodu wniosku RPO o wyłączenie z obrad sędziego Stanisława Piotrowicza.

Podczas środowego posiedzenia swoje stanowiska zaprezentowali przedstawiciele stron postępowania. Przedstawiciel RPO Mirosław Wróblewski apelował o umorzenie sprawy.

Zdaniem RPO wniosek premiera zmierza do wykorzystania kompetencji Trybunału Konstytucyjnego do orzekania niezgodności konkretnych norm prawnych z polską konstytucją. Nie do tego, aby rozwiązać istniejący rzeczywiście konflikt w hierarchii norm prawnych, ale by uzyskać generalny glejt na niestosowanie w całości wskazanego orzecznictwa – przekonywał Wróblewski. Wniosek premiera poparli przedstawiciele prezydenta, prokuratora generalnego i Sejmu. Po wystąpieniach prezes Julia Przyłębska ogłosiła przerwę, a następnie – przerwanie obrad do 30 września.

TK musi przygotować się do kolejnej rozprawy. Trybunał zasądza przerwę w rozprawie do 30 września godz. 12 – zarządziła Przyłębska po godzinie 15. To kolejne odroczenie terminu rozprawy. Wcześniej miała się odbyć 13 lipca, później 15 lipca i 3 sierpnia.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie