Polityka i Społeczeństwo

Obowiązkowe szczepienia na COVID w Polsce? Michał Dworczyk stawia sprawę jasno

Koronawirus
Flickr.com/KPRM

– Część krajów wprowadza rozwiązania do tej pory niewykorzystywane, uważnie to śledzimy i analizujemy – powiedział w środę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Skomentował też sprawę ewentualnego wprowadzenia obowiązku szczepień.

Maleje zainteresowanie szczepieniami

Dworczyk był gościem Polskiego Radia24. Został zapytany o zaostrzenie polityki szczepieniowej w niektórych krajach UE, m.in. we Francji. Nad Sekwaną od sierpnia osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić do centrów handlowych i korzystać z części usług publicznych.

Zainteresowanie szczepieniami w Polsce jednak spadło.

– O tym świadczy dynamika rejestracji na szczepienia. Ostatnie tygodnie to są spadki po kilkadziesiąt procent tydzień do tygodnia i rzeczywiście to staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla rządu, ale dla nas wszystkich powiedział.

Podkreślił, że od stopnia zaszczepienia będzie zależało nie tylko to, czy będziemy ciężko przechodzić COVID-19, ale także to, czy jesienią czeka nas lockdown. – W związku z tym, to jest sprawa nas wszystkich – dodał.

Czy szczepienia w Polsce będą obowiązkowe?

Obecnie ok. 55 proc. pełnoletnich Polaków jest zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki albo zarejestrowanych na szczepienie. Tyle że, jak dodał, odsetek ten jest niewystraczający. Dlatego rząd zachęca Polaków do szczepień.

Dodał, że polski rząd przygląda się też temu, co dzieje się w innych krajach.  – My to uważnie śledzimy i analizujemy – powiedział.

Szef KPRM skomentował też sprawę ewentualnego wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Dowiedzieliśmy się, że rząd “w tej chwili nie ma tego rodzaju planów”.

– Natomiast chyba jest czymś oczywistym, że warto czerpać doświadczenia od naszych partnerów zagranicznych, warto analizować rozwiązania, które są przyjmowane w innych krajach – część z nich to są dobre rozwiązania, efektywne, a część może okazać się nieefektywnymi. W związku z tym warto te wszystkie działania w zakresie walki z pandemią (…) obserwować – powiedział Dworczyk. – Dzisiaj nie prowadzimy tego rodzaju prac – podkreślił, mówiąc o obowiązku szczepień. – Dzisiaj raczej są prowadzone prace związane z monitoringiem, analizą efektywności tych rozwiązań, które są stosowane w innych krajach – dodał.

Źródło: Polskie Radio 24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie