Polityka i Społeczeństwo

Obajtek nie był jednak prześwietlany przez służby specjalne? Kolejne szokujące informacje nt. prezesa Orlenu

Fot . Tomasz Niesluchowski / Agencja Gazeta

Daniel Obajtek, jak twierdzi TVN 24, nie był “prześwietlany” przez służby specjalne. To o tyle dziwne, że mógł mieć dostęp do tajemnic państwowych.

Obajtek a służby

Istnieją dwie formy weryfikacji kandydatów na najważniejsze stanowiska w państwie. Pierwsza, nieformalna, to tak zwana wirówka. Drugi, znacznie precyzyjniejszy mechanizm, wiąże się z przyznaniem dostępu do tajemnic państwowych – wyjaśnił TVN 24 Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

TVN 24 twierdzi, że Obajtek nigdy nie został poddany tzw. “wirówce” służb. Mimo że kierował rządową agencją i dwiema strategicznymi spółkami Skarbu Państwa – Energą i Orlenem.

Pikanterii dodaje fakt, że Obajtka, gdy obejmował stanowisko prezesa ARiMR, dotyczyła sprawa karna. Prokurator oskarżał go o to, że jako wójt Pcimia przyjął łapówkę i naraził spółkę, w której kiedyś pracował, na stratę 1,4 miliona złotych.

Czy Obajtek miał dostęp do tajemnic państwowych?

Z kolei jako szef Eneregi i Orlenu teoretycznie miał dostęp do tajemnic państwowych. TVN 24 zapytał o to biuro prasowe Orlenu.

“Tego typu informacje są prawnie chronione, w związku z tym spółka nie może udzielić odpowiedzi na pytania. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że w PKN Orlen zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych, za ochronę informacji odpowiada kierownik przedsiębiorcy, o którym mówi ustawa” – to odpowiedź, jaką telewizji udzieliło biuro.

“Jednak wbrew tej odpowiedzi to, czy ktoś posiada certyfikat, nie stanowi tajemnicy – świadczą o tym choćby komunikaty rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych, które dotyczą certyfikatów konkretnych osób, wymienianych w nich z imienia i nazwiska” – dodaje TVN 24.

Państwo z dykty

PiS w 2015 r. szło do wyborów z hasłem walki z “państwem z kartonu”. Jeśli istnieje zaś podejrzenie, że Obajtek mógł mieć dostęp do tajnych informacji, musimy jako obywatele mieć pewność, że służby dokładnie zweryfikowały jego osobę. TVN 24 sugeruje, że do pełnej weryfikacji nie doszło. Pozostaje poczekać na szerszą odpowiedź służb.

Źródło: TVN 24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie