Polityka i Społeczeństwo

O tym zakazie Morawiecki z Niedzielskim nie wspomnieli. Wejdzie w życie wraz z innymi obostrzeniami

Niedzielski
Flickr.com/PiS

Rząd PiS ogłosił wczoraj nowe restrykcje. Wśród nich znalazł się nowy przepis o zakazie udziału w zgromadzeniach, niezależnie od ich rodzaju. Co ciekawe, nie wspomniano o nim w czasie czwartkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Adama Niedzielskiego.

Nowe restrykcje

Wśród nowych restrykcji, które w założeniu mają nam pomóc pokonać pandemię, znalazło się np. zamknięcie sklepów budowlanych czy salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych. Premier i minister zdrowia nie wspomnieli jednak w czasie swojego wystąpienia o zakazie brania udziału w zgromadzeniach. 

Okazuje się, że stosowny zapis przemycono wśród innych obostrzeń.

I tak od soboty obowiązuje nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach, “w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”.

Do tej pory obowiązywał zaś jedynie zakaz organizowania zgromadzeń. I tak był omijany, bowiem wyjątkiem były zgromadzenia spontaniczne. Te z założenia nie mają organizatora. Teraz sytuacja się zmienia. Od jutra każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany.

Warto dodać, że można uznać to za naruszenie Konstytucji. Zgodnie z jej art. 57, “każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”.

Rząd ma problem z manifestacjami?

Władza ma jednak problem ze zgromadzeniami i manifestacjami Protesty, czy to dotyczące covidowych obostrzeń, czy Strajku Kobiet, cyklicznie powracają. Do tego dość całej sytuacji mają policjanci, o tym pisaliśmy tutaj.

Możliwe, że stąd PiS wpadło na pomysł całkowitego zakazania tego typu wydarzeń.

Źródło: natemat.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie