Polityka i Społeczeństwo

O tym PiS w kampanii milczał. Rząd szykuje się do zamknięcia kopalń

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Trzy dni temu media obiegła informacja, że rząd zabiera 30 mln zł z rezerwy przeznaczonej na sfinansowanie waloryzacji emerytur i rent. Według opozycji, prawdopodobnie chodziło o zakup węgla, który zalega na hałdach. Dzisiaj “prawdopodobnie” zmienia się w “na pewno”. Rząd szykuje za 130 mln zł kolejny magazyn na węgiel kamienny – informuje WysokieNapiecie.pl

Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej wielokrotnie podkreślał, że rząd będzie zamykał kolejne kopalnie. Na konferencji prasowej w Rybniku mówił o takich planach – Osiem kopalń zostało zlikwidowanych, widzimy plany likwidacji kolejnych. 15 tysięcy zlikwidowanych miejsc pracy i przez cały czas mamy import węgla z zagranicy – podkreślał.

O dziwo Andrzej Duda oraz Mateusz Morawiecki, uczestniczący w kampanii wyborczej, nawet nie próbowali zaprzeczać. Generalnie temat górnictwa nie był poruszany przez obóz rządzący w trakcie wyścigu wyborczego.

Pieniądze trafią z budżetu na podtrzymanie tonącej Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Spółka może utracić płynność, a program restrukturyzacji został wstrzymany ze względu na wybory. W tym roku powinny zostać zamknięte trzy kopalnie – pisze WysokieNapiecie.pl.

Według informacji portalu Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oznajmił PGG, że kolejne transze z pomocą finansową będą wymagały zgody Komisji Europejskiej. – Zdajemy sobie sprawę, że Bruksela, tak jak w 2016 r., zażąda restrukturyzacji tj. zamknięcia kolejnych kopalń. Ale to nie wystarczy – tym razem trzeba będzie przyjść z programem zamknięcia górnictwa, bo oni drugi raz nie uwierzą, że po zamknięciu trzech kopalń spółka nagle stanie trwale rentowna – tłumaczy osoba zaangażowana w proces ratowania PGG.

Nowy magazyn ma pomóc przetrwać kilka najbliższych tygodni, do momentu zawarcia porozumienia ze związkowcami. W sumie zostanie przeznaczonych na ten cel 130 mln zł – 30 mln zł z rezerwy ZUS-u i 100 mln zł z rezerwy na wkłady własne do projektów dofinansowywanych przez Unię Europejską.

Źródło WysokieNapiecie.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie