Polityka i Społeczeństwo

O pieniądzach z KPO można raczej zapomnieć. To zdrada stanu? Ekspert bez wątpliwości

Piotr Drabik/ Flickr

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie będzie już żadnych ustępstw w rozmowach z Unią Europejską. Na prezesie PiS i jego deklaracjach suchej nitki nie zostawił Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics.

Jarosław Kaczyński coraz śmielej uderza w antyunijne nuty, czego najlepszym dowodem może być ostatni wywiad prezesa Prawa i Sprawiedliwości dla tygodnika “Sieci”. – Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy. Trzeba było spróbować choćby po to, by sprawa była jasna. I dzisiaj jest jasna, każdy widzi, o co chodzi, jaka to gra – stwierdził prezes PiS.

Kaczyński podsyca antyunijne nastroje

Dlatego partia rządząca nie ma zamiaru dłużej rozmawiać z Brukselą i iść na ustępstwa w sprawie odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. – Jest kryzys, wojna, to warunki w pełni uzasadniające podjęcie działań nadzwyczajnych. Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej wyjaśnił Kaczyński.

– Gdybym wiedział, że dadzą nam te główne pieniądze, to bym miał inne podejście. Ale jestem przekonany, że chcąc Polskę złamać i zmusić do pełnej uległości wobec Niemiec, zablokują także te fundusze. Znajdą nowe preteksty – dodał prezes PiS.

Do pomysłów i słów Kaczyńskiego odnieśli się już eksperci, którzy nie zostawili na prezesie PiS suchej nitki. – Staram się tutaj ograniczać wypowiedzi stricte polityczne, ale teraz milczeć się nie da: obecna gra rządu na zwarcie z UE i tym samym de facto pogodzenie się (z przepadkiem – przyp. red.) olbrzymich (ponad 100 mld zł!), “rozwojowych” pieniędzy z KPO to zdrada stanu. Trzeba zatrzymać to szaleństwo napisał na Twitterze Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics.

https://twitter.com/MateuszUrban_PL/status/1556559159075766273?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1556559159075766273%7Ctwgr%5E40e7c85694809a260ed431b23f95a1fa6e7445a8%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.money.pl%2Fgospodarka%2Fekonomista-nie-wytrzymal-to-zdrada-stanu-trzeba-zatrzymac-to-szalenstwo-6799177476889088a.html

– Polexit na złość Brukseli to byłoby samobójstwo geopolityczne Polski – skomentował krótko Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetycznych.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie