Polityka i Społeczeństwo

O jeden most za daleko. Zjednoczona Prawica zastanawia się nad krokiem w tył ws. aborcji

Protest kobiet
Flickr.com/Iga Lubczańska

Polska płonie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ze strony obozu rządzącego zaczynają płynąć sygnały o możliwym kroku w tył.

Od czwartku w całej Polsce odbywają się protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Magister prawa i naczelna kucharka, stojąca na straży nowej i odnowionej Rzeczpospolitej, razem z posłami PiS-u doprowadziła do wybuchu gniewu społecznego. To kolejna sprawa po ustawie o ochronie zwierząt, której stery trzymał Jarosław Kaczyński, wymknęła się obozowi rządzącemu spod kontroli.

Od czwartku ze strony rządzących nie popłynął żaden wyraźny sygnał deeskalacyjny.

Niemrawo i z pewną dozą nieśmiałości zaczynają powoli płynąć sygnały ze Zjednoczonej Prawicy o możliwym kroku w tył. Władza zaczyna się zastanawiać, jak z tego wybrnąć. To błędna decyzja, można usłyszeć od polityków PiS – Stało się źle, naruszenie kompromisu z lat 90. powoduje, że aborcja znów staje się tematem politycznym (…)Zbigniew Ziobro i jego ludzie wywindowali fundamentalistów w naszym środowisku, oni odpowiadają za to, że Ordo Iuris weszło na salony i stało się ważnym głosem doradczym – mówi anonimowo Gazecie Wyborczej jeden z polityków PiS.

Partyjni zwolennicy złagodzenia kursu nie są zadowoleni – Orzeczenie TK jest nieszczęściem(…)Niestety, po ustawie futerkowej to kolejna błędna decyzja Kaczyńskiego, najpierw wyprowadził na ulicę rolników, teraz kobiety, traci słuch społeczny – mówi Wyborczej poseł PiS.

Z kolei dzisiejsze wydanie Dziennika Gazety Prawnej przypomina przedwczorajszą wypowiedź Bolesława Piechy, byłego wiceministra zdrowia – Ja wcale się aż tak mocno nie cieszę i nie triumfuję, że akurat ta przesłanka eugeniczna została totalnie zniesiona – mówił w TVN24. W komentarzu dla gazety wyraża nadzieję na wewnątrzpartyjne rozmowy – To moje osobiste zdanie, ale w ugrupowaniu jest więcej osób, które myślą podobnie. Mam nadzieję, że wewnątrzpartyjne rozmowy na ten temat rozpoczną się już w najbliższych dniach(…) – mówi dziennikowi.

Źródło Gazeta WyborczaDziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie