Polityka i Społeczeństwo

O co tu chodzi? Na Orlenie wciąż można kupić maseczki od handlarza bronią

Maseczki od handlarza bronią, który nie dostarczył respiratorów za 70 mln zł, a mimo to nie zwrócił tych pieniędzy nadal można kupić na stacjach paliw należącego do Skarbu Państwa płockiego koncernu PKN Orlen.

Jak to możliwe, że państwowa spółka zawarła kontrakt z firmą, która nie zwróciła ministerstwu zdrowia należnych mu dziesiątków milionów złotych z pieniędzy podatników? Orlen nie odpowiedział na pytania Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej” dotyczące etyczności takiego postępowania, a pytania o warunki finansowe współpracy z podejrzanym handlarzem zbył zasłaniając się tajemnicą handlową.

Dziennikarze ustalili, że spółkę E&K do współpracy z ministerstwem zdrowia rekomendowała Agencja Wywiadu a sam Andrzej Izdebski był współpracownikiem służb specjalnych jeszcze w PRL. „GW” ustaliła ponadto, że Centralne Biuro antykorupcyjne najpierw wystawiło firmie negatywną opinię, następnie negatywną z zastrzeżeniami a dopiero w trzecim kroku pozytywną bez zastrzeżeń. Służby znały firmę E&K, ponieważ przed laty nie wywiązała się ze współpracy z należącą do państwa bydgoską firmą Nitro-Chem. Dodać należy, iż Andrzej Izdebski nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, czy 70 mln zł, które zalega ministerstwu zdrowia za respiratory ma zamiar oddać z tego, co zarobi ze sprzedaży maseczek na stacjach Orlenu.

Tym bardziej może zdumiewać spokój, beztroska i świetny humor byłego ministra Szumowskiego oraz byłego wiceministra Cieszyńskiego. Trudno o bardziej spektakularny przykład rozkładu zasad i gnicia państwa – w dodatku pod parasolem wszystkich służb i organów zobowiązanych do troski o interes ekonomiczny kraju i przestrzeganie reguł.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie