Polityka i Społeczeństwo

Nowy sondaż, nowy rok i stary problem PiS. Partia Kaczyńskiego traci mnóstwo mandatów i nie ma szans na większość

Sejm
Flickr.com/PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Obóz władzy nie miałby jednak większości w Sejmie i straciłby blisko 40 mandatów.

Pierwszy opublikowany w 2022 roku sondaż potwierdza, że przyspieszone wybory wcale nie są PiS na rękę. Na Nowogrodzkiej panują ambiwalentne uczucia, bo z jednej strony badania pokazują, że Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory, z drugiej – że PiS nie ma szans na samodzielną większość.

W sondażu przeprowadzonym przez firmę Estymator dla portalu DoRzeczy.pl Zjednoczona Prawica wygrywa z 35,9-proc. poparciem.

Na drugim miejscu KO, które zgarnia 24,2 proc. głosów. Podium uzupełnia Polska 2050. Na ruch Szymona Hołowni zagłosowałoby obecnie 13,5 proc. ankietowanych. Do Sejmu weszłyby też Konfederacja (9 proc. poparcia), Lewica (8,4 proc.) oraz PSL (6,8 proc.).

Co konkretnie oznaczają takie wyniki? Po pierwsze potwierdzają, że Zjednoczona Prawica nie ma szans na samodzielne rządy. Partia Kaczyńskiego zdobyłaby 196 mandatów. Z jednej strony to solidna liczba, z drugiej – oznacza bardzo dużą stratę, aż 39 mniej, niż wywalczyło na obecną kadencję. Kaczyński musiałby ratować się sojuszem z Konfederacją, która mogłaby liczyć na 36 miejsc w Sejmie. Taka koalicja miałaby minimalną większość, ale dla PiS oznaczałoby to na pewno spore ustępstwa na rzecz sojusznika – na pewno większe, niż wobec obecnych koalicjantów wewnątrz Zjednoczonej Prawicy.

W sondażu dla DoRzeczy.pl KO zdobywa 119 mandatów, Polska 2050 – 59, Lewica ma 28 miejsc w Sejmie, a PSL – 21. Blok opozycyjny miałby więc wyraźną przewagę nad PiS. Sondaże z ostatnich miesięcy zapewniają więc Nowogrodzkiej spory ból głowy – potwierdzają, że utrata władzy przez PiS nie jest wcale nierealnym scenariuszem.

Źródło: DoRzeczy.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie