Nowy sondaż da opozycji do myślenia. Tylko TEN wariant współpracy pozwala wyraźnie pokonać PiS

Pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż dla różnych wariantów startu opozycji w wyborach. Tylko jeden pokazuje jej zwycięstwo.

Na opozycji wrze po tańcach i kontredansach Szymona Hołowni. Według ostatnich informacji Platforma Obywatelska dogrywa sojusz wyborczy z samorządowcami z ruchu „Tak! Dla Polski„.

Nieoficjalnie mówi się o zaawansowanych rozmowach z PSL-em na temat wspólnego startu. Pracownia United Surveys na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM przeprowadziła sondaż w którym zbadała opozycyjne warianty wyborcze.

Dwie przegrane opcje

Pierwszy wariant zakłada osobny start wszystkich formacji opozycyjnych. W takim układzie PiS może liczyć na na 34 proc. głosów. Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska – 27,4 proc. Trzecie miejsce przypadłoby Polsce 2050 Szymona Hołowni – 8,6 proc. wskazań. Na Lewicę jest gotowych oddać głos 8,4 proc. wyborców. Konfederację poparłoby 6,4 proc. ankietowanych, najmniej głosów dostałoby PSL – 6,1 proc. 9,1 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Druga opcja bierze pod uwagę wspólny start Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Tu także wygrywa PiS z wynikiem 34,3 proc, ale zestaw PO-PSL depcze im po piętach – 32, 9 proc. Poparcie dla formacji Szymona Hołowni oscylowałby w okolicach 9,8 proc. Lewica otrzymałby tyle samo wskazań co w pierwszym wariancie – 8,4 proc., a Konfederacja 6,6 proc. Niezdecydowani to 8 proc. badanych.

Sondaż wygrywający

Trzeci wariant brzmi dla opozycji najbardziej optymistycznie. Tu wzięto pod uwagę wspólny start PO, Ludowców i ugrupowania Szymona Hołowni. Taki komitet poparłoby 40,3 proc. wyborców. W takim układzie PiS dostaje 35,2 proc. głosów i przegrywa wybory, a prezydent Andrzej Duda jest postawiony pod ścianą z nominacją premiera.

Lewica dostaje 9,2 proc, Konfederacja 7,8 proc., a 7,5 proc. nie wie na kogo głosować. Sondaż przeprowadzono na frekwencji wyborczej wynoszącej 55,4 proc.

Dzisiaj można już z całą pewnością powiedzieć, że Szymon Hołownia będzie startował w tych wyborach samotnie. Jego sobotnie wystąpienie na partyjnym zjeździe było w dużej mierze konfrontacyjne wobec innych ugrupowań nastawionych do niego przyjacielsko. Ponadto po głosowaniu nad ustawą o Sądzie Najwyższym zaufanie do niego szoruje na dnie. Nieoficjalnie widomo, że pod dużym znakiem zapytana stanął jego udział w „Pakcie Senackim”.

Źródło: RMF FM

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Nowy sondaż da opozycji do myślenia. Tylko TEN wariant współpracy pozwala wyraźnie pokonać PiS

  1. mir pisze:

    Hołownia od początku wyglądał na cichego wspólnika PiSu, jak „anty-systemowy” Szmata. Kaczyński głupi nie jest, zresztą korzysta z doświadczeń innych autorytaryzmów bardzo chętnie. W końcu studiował czasy Sanacji…a i z marksizmu był świetny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *