Polityka i Społeczeństwo

Nowy RPO już podpał PiS? Marcin Wiącek podjął decyzję, która nie spodoba się władzy

Screen/ YT/ PRESS.WARSZAWA

Czy w PiS już żałują, że poparli kandydaturę Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich? Nowy RPO podjął decyzję, która na pewno nie spodoba się w obozie rządzącym.

Nowo wybrany Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, był gościem programu „Fakty po Faktach” na antenie TVN24. Jednym z tematów rozmowy był wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. TSUE orzekło, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Polska władza oczywiście wyroku Trybunału nie uznaje.

Marcin Wiącek przyznał, że wyrok TSUE powinien zostać wykonany, a więc Izba Dyscyplinarną powinna zawiesić działalność.

Należy przeprowadzić moim zdaniem reformę procedury odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i (…) uchylić te zastrzeżenia, które zostały przedstawione w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ponieważ one są bardzo istotne – powiedział nowy RPO. – Jestem zwolennikiem poglądu, że do momentu implementacji tego wyroku przez ustawodawcę Izba Dyscyplinarna powinna zawiesić swoją działalność, a sprawy, które są przez nią rozpatrywane, powinny być przekazane do właściwości innych izb Sądu Najwyższego – podkreślił.

To nie koniec. Wiącek skrytykował zapisy zawarte w projekcie nowelizacji prawa o radiofonii i telewizji, tzw. Lex TVN.

Uważam, że procedura przyznania koncesji, która toczy się na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, powinna być zakończona na podstawie tych samych przepisów – uznał nowy RPO. To zdanie także raczej nie spodoba się przedstawicielom władz.

I, jakby jeszcze na dobitkę, nowy RPO zadeklarował, że będzie obecny na tegorocznym Pol’and’Rock Festival, imprezie organizowanej przez nielubianego przez PiS Jurka Owsiaka.

 Już dzisiaj zastępcy mnie uświadomili, że to wydarzenie odbywa się w przyszłym tygodniu. Jeszcze tylko próbuję ustalić kalendarz i poszukać dnia, w którym tam będę obecny, ale na pewno tam będę – zapewnił Marcin Wiącek.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie