Gospodarka

Nowy minister finansów przeczy sam sobie. PiS pod pozorem pomocy przedsiębiorcom wprowadzi kolejne utrudnienia?

Nowy minister finansów Marian Banaś dopiero co objął tekę w rządzie Mateusza Morawieckiego, a już ujawnił on opinii publicznej swoje plany. Wśród nich znalazły się przygotowanie założeń i projektu przyszłorocznego budżetu, dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i kolejne ułatwienia dla podatników.

Nowy minister deklaruje, że chce wyjść naprzeciw przedsiębiorcom. Priorytetami dla szefa resortu finansów są podatek od sprzedaży detalicznej, który zacznie być pobierany w najbliższych miesiącach, uszczelnianie systemu podatkowego oraz ułatwienia dla podatników. 

Banaś swoją misję opisuje następującymi słowami: “jednym z głównych założeń, oprócz stabilności finansów publicznych, jest wychodzenie naprzeciw przedsiębiorcom, aby stwarzać dla nich warunki, aby mogli się lepiej rozwijać, czuli się bezpieczniej, nie wyjeżdżali za granicę“.

Na papierze wszystko brzmi dobrze, ale jak to się mówi: “papier wszystko przyjmie“. W praktyce zaś prawie 4 letnie rządy PiS to szereg utrudnień, które dodatkowo komplikują i tak niełatwe już życie przedsiębiorców. Naczelnym przykładem takiego “ułatwienia” działalności przez firmy stanowi mechanizm podzielonej płatności VAT, przez co całe rzesze przedsiębiorców nie mają dostępu do środków zgromadzonych na rachunku VATowskim. Można z tego rachunku co prawda płacić VAT do Urzędu Skarbowego lub samemu dokonywać płatności podzielonych. Niestety, bardzo często zdarzają się sytuację, w których klient ma dużą nadpłatę VAT, a środki są zamrożone na subkoncie. W normalnych warunkach mógłby sobie tę nadwyżkę zatrzymać. Jednak dzięki “geniuszowi” dobrej zmiany środki te są często zamrożone, negatywnie wpływając na płynność przedsiębiorców, niektórych doprowadzając nawet do upadłości.

Przykłady na rzucanie przedsiębiorcom kłód pod nogi można by mnożyć. Sam fakt wprowadzenia zakazu handlu w niedziele wykończył niejeden mały sklep.

Dlatego też kiedy słyszę, że rząd chce uszczelniać system podatkowy i pomagać przy okazji przedsiębiorcom, ogarnia mnie pusty śmiech, ale i obawa, że pod pozorem ułatwień wprowadzone zostaną kolejne utrudnienia.  Choć jest to niestety śmiech przez łzy…

źródło: Inn Poland

Fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie