Polityka i Społeczeństwo

Nowe informacje ws. lotu Dudy bez kontrolera. Starano się zatuszować łamanie procedur bezpieczeństwa?

Flickr.com/Kancelaria Prezydenta

Wraca temat incydentu związanego z ubiegłorocznym lotem Andrzeja Dudy. Wirtualna Polska dotarła do zapisów rozmów, z których wynika, że sprawę próbowano zatuszować, mimo świadomości, że doszło do złamania procedur bezpieczeństwa.

Do incydentu doszło w lipcu 2020 roku, podczas kampanii prezydenckiej. Samolot z prezydentem na pokładzie przez cztery minuty leciał bez kontroli z ziemi. Pasażerowie przybyli bowiem na lotnisko za późno, o godz. 22 pracę kończył kontroler lotu. Mimo wszystko samolot wystartował, choć groziło to niebezpieczeństwem – w tę samą przestrzeń powietrzną mógł wlecieć inny samolot.

Wirtualna Polska opublikowała dziś zapis rozmów, które przeprowadziła grupa ważnych urzędników. Wynika z nich, że próbowano zatuszować incydent, choć nie było wątpliwości, że doszło do poważnego naruszenia procedur bezpieczeństwa. Według informacji WP w dyskusji brały udział m.in. władze LOT, dwóch wiceministrów, czy prezes PAŻP.

Jak zauważa WP, nikt z rozmówców nie podjął kluczowego tematu – że incydent był zagrożeniem dla życia prezydenta. Zamiast skupić się na wyjaśnieniu przyczyn incydentu, grupa zastanawia się, jak wyciszyć sprawę, by nie zaszkodziła Andrzejowi Dudzie w kampanii prezydenckiej. Pojawia się np. pomysł, by podstawić ekspertów, którzy usprawiedliwiliby start samolotu. Jednak rozmówcy związani z lotnictwem nie mają wątpliwości, że doszło do uchybień. Pojawia się też wątek nacisków ze strony pasażerów, ale jeden z rozmówców sugeruje, że chodzi o użycie złego słowa. Inny nie jest przekonany.

Nie jest problemem to jakiej kategorii normy zostały naruszone. Problemem jest to, że z dokumentów wynika, że jakiekolwiek normy zostały naruszone pod wpływem nacisków. Zatem to, czy naruszono wewnętrzna procedurę czy przepisy prawa jest bez znaczenia z punktu widzenia publicystyki, do której media chcą ten materiał wykorzystać – czytamy wypowiedź doradcy prezesa LOT.

Całą treść stenogramów można przeczytać w artykule Szymona Jadczaka na WP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie