Polityka i Społeczeństwo

Nowa “afera PCK” w resorcie Ziobry? Zdemaskowano ordynarne wyprowadzanie milionów do partyjnych spółek

Nowa "afera PCK" w resorcie Ziobry? Zdemaskowano wyprowadzanie milionów do partyjnych spółek
fot. flickr/Sejm RP

Wczorajszy dzień przyniósł wymianę ciosów między PO a PiS. Rządzący odpierali zarzuty, że dali swoim miliony obracając hasło opozycji w kontrargument, że PiS “zabrał miliony złodziejom i dał je dzieciom”. Problem w tym, że choć cała armia internetowych trolli rządzących stara się jak może podtrzymać ten przekaz dnia, to dziś na jaw wyszły oburzające doniesienia, pokazujące że PiS nie tylko wziął miliony, ale na dodatek zabrał je nie złodziejom, ale najsłabszym – kobietom i dzieciom, które padły ofiarą przestępstw.

Oko.press ujawniło bowiem szokujący proceder, jaki ma miejsce w resorcie sprawiedliwości pod rządami Zbigniewa Ziobry. Media wprawdzie opisywały już wcześniej, że rządzący zmienili regulacje prawne dotyczący wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, jednak teraz wiemy, kto na tym zarobił i że nie był to tylko Tadeusz Rydzyk.

Rządzący umożliwili wydawanie puli przeznaczonej na pomoc pokrzywdzonym, świadkom przestępstw i ich najbliższym na “organizowanie akcji i przedsięwzięć informacyjnych, konferencje, przygotowywanie broszur i publikacji”. Stało się to punktem wyjścia do wyprowadzania milionów do ludzi partii,

13 października 2017 roku resort ogłasza konkurs o granty na przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Termin składania wniosków wynosi jednak tylko tydzień, aby nikt niespodziewany nie miał szansy na czas złożyć pełnej dokumentacji. W efekcie 525 953 złotych dostaje łódzkie Stowarzyszenie Anty-Rama na zorganizowanie 16 wojewódzkich konferencji zatytułowanych „Prawa rodziny – rdzeń współczesnej demokracji”. Problem w tym, że projekt nie miał związku z celami funduszu, a zamiast tego okazał się być przedłużeniem zorganizowanej w Sejmie konferencji o tej samej nazwie, które była propagandowym show władzy. Rdzeń problemu leży także w samej Anty-Ramie i jej szefie Grzegorzu Dębowskim. Stowarzyszenie jest bowiem de facto organizacją widmo działającą od 2010 roku, a mimo to otrzymuje grant na ponad pół miliona. Sprawę mogą wyjaśnić jednak powiązania Dębowskiego, który jest członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w latach 2011-2015 był dyrektorem biura senatora PiS prof. Michała Seweryńskiego (obecnie wicemarszałka Senatu).

Dębowski jest również głównym właścicielem spółki 8Business i „business managerem” w agencji wizerunkowej 8Bteam, które dziwnym zbiegiem okoliczności mają siedzibę pod tym samym adresem, co stowarzyszenie i co jeszcze ciekawsze sowicie zarobiły na zleceniach w ramach omawianego grantu. Tak wyglądało pomaganie ofiarom przestępstw przez PiS w praktyce.

Kolejnym słupem do wyprowadzania publicznych pieniędzy okazała się Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. W czerwcu 2018 roku dostała ona 867 240 zł w III edycji konkursu o dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Jak donosi Oko.press ma chodzić o kampanię “Rodzina – źródło postaw i relacji”, na której realizację przetarg za 319 tys. złotych wygrała spółka 8Bteam Grzegorza Dębowskiego. O organizacji wiele mówi to, że marcu organizowała Narodowy Kongres Rodziny na Stadionie Narodowym gdzie wystąpiła apolityczna ekipa w składzie: wicepremier Beata Szydło, ministrowie Rafalska i Ziobro, a także senator Michał Seweryński. Całość wspierał oczywiście apolityczny sponsoring PZU, a i na tej imprezie zarobiła spółka 8Bteam.

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia okazała się dziwnym zbiegiem okoliczności także jednym podmiotem, który zgłosił się i otrzymał dotacje w IV konkursie o środki z Funduszu Sprawiedliwości.

Okazuje się także, że resort Ziobry daje granty wręcz ordynarnie na szybko założonym słupom. 253 341 złotych otrzymała Fundacja Wyszehradzka, zarejestrowana ledwie kilku miesięcy wcześniej, bo 31 maja 2017 roku. Wsparciu swoich nie przeszkadzało nawet to, że polem działania fundacji miała być polityka zagraniczna a nie przestępczość. Jeszcze większą dotację organizacja dostała na „polityczno-ekonomiczny kongres” dla 1000 osób w Krakowie, gdzie pierwsze skrzypce ma grać Marek Kuchciński i jego otoczenie. I tutaj ponownie Fundacja ogłasza przetarg na obsługę wydarzenia. Wyznacza 8 dni na zgłaszanie ofert, znajduje się tylko jedna – 8 Business Grzegorza Dębowskiego.

W powyższy sposób wyprowadzono zatem miliony. Opisana sytuacja jest jednym z największych skandali obecnej kadencji. Rząd stworzył bowiem układ powiązanych organizacji pozarządowych i firm, które ściśle współpracują, aby wyprowadzić środki, które miały pomóc ofiarom przestępstw. Innymi słowy PiS zabrał dzieciom, dał swoim.

Źródło: oko.press

fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie