Polityka i Społeczeństwo

NIK skontrolowało fundusz sprawiedliwości, fatalne wieści dla Ziobry. “Ujawnione mechanizmy korupcjogenne”

Najwyższa Izba Kontroli zwołała konferencję ws. kontroli funduszu sprawiedliwości, nad którym pieczę trzyma resort Zbigniewa Ziobry. Pojawił się też wątek Tadeusza Dziuby.

Głównym tematem środowej konferencji prasowej NIK była sprawa kontroli ws. funduszu sprawiedliwości. Spotkanie rozpoczęło się jednak od informacji, że Marian Banaś wystąpił do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o odwołanie Tadeusza Dziuby z funkcji wiceszefa NIK.

21 lipca odbyło się posiedzenie Kolegium NIK, na którym rozpatrywano zastrzeżenia ministra sprawiedliwości w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. W trakcie tego posiedzenia doszło do bezprecedensowej sytuacji pokazującej, że wiceprezes Tadeusz Dziuba zmierza do paraliżu Kolegium i całej Izby – powiedział podczas konferencji sekretarz NIK Tomasz Sobecki. Podczas posiedzenia Dziuba miał stwierdzić, że nie weźmie udziału w głosowaniu.

https://twitter.com/patrykmichalski/status/1422832513068802050

Następnie urzędnicy NIK przeszli do sprawy kontroli w funduszu sprawiedliwości. I nie mieli dobrych informacji dla Zbigniewa Ziobry. Prezes NIK zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie pilnych działań naprawczych ws. funduszu.

W związku ze skalą stwierdzonych nieprawidłowości, prezes NIK zwrócił się do premiera o podjęcie pilnych działań naprawczych dot. Funduszu Sprawiedliwości. Informując szefa CBA, prezes NIK zażądał stosownych działań zmierzających do wyjaśnienia okoliczności wykrytych nieprawidłowości, w tym ujawnionych mechanizmów korupcjogennych – powiedział Michał Jędrzejczyk. – Mechanizmy korupcjogenne rozumiemy jako działalność polegająca na dowolności w podejmowaniu decyzji, brak jawności podejmowania, brak lub słabość kontroli wewnętrznej – wyjaśnił urzędnik NIK.

Źródło: Onet, Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie