Polityka i Społeczeństwo

Niezwykłe wyniki sondażu. Polacy chcą dużej zmiany w Kościele?

„Celibat to głupota, ale trzeba się stosować do zasad” – mówi w filmie „Boże ciało” postać ks. Tomasza, grana przez Bartosza Bielenię. Okazuje się jednak, że spora część Polaków ma na ten temat zgoła inne zdanie i jest za znaczną liberalizacją podejścia księży do zawierania małżeństw i zakładania rodziny.

Jeśli to Polacy mieliby decydować o losie życia prywatnego księży, ci ostatni mogliby śmiało wchodzić w związki, zakładać rodziny i płodzić dzieci. Zdecydowana większość osób w naszym kraju popiera bowiem dziś zniesienie celibatu w Kościele. Oczywiście nie brakuje też zwolenników konserwatywnego rozwiązania. Za jego utrzymaniem jest bowiem co piąty z naszych rodaków. Przynajmniej takie wnioski płyną z sondażu opublikowanego dzisiaj przez “Super Express”.

Celibat – stop!

“Czy katoliccy księża powinni mieć możliwość zakładania rodzin? Dyskusja na ten temat powraca regularnie. Nawet w samym Kościele nie ma co do tego zgody – sprawę omawiano choćby podczas ostatniego synodu biskupiego w Amazonii – można przeczytać w “Super Expressie”. Na zlecenie gazety Instytut Badań Pollster zapytał o zdanie w tej sprawie Polaków.

Wyniki są jednak zaskakujące. Aż 66 proc. z ankietowanych uważa, że celibat w Kościele powinien być już zniesiony. Przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych, a 13 proc. odpowiada, że nie ma właściwie zdania w tej kwestii. Badanie przeprowadzono w dniach 24-25 września 2019 r. na próbie 1101 dorosłych Polaków.

Celibat – czy to ma sens?

Oczywiście o celibacie decydują władze kościelne, a nie Polacy. Wątpliwe więc, by powyższe miało ulec zmianie. Warto jednak uznać, że celibat jest pewną zaszłością historyczną i miał na celu rozwiązanie problemu związanego z dziedziczeniem po księdzu. Ponadto, został wprowadzony dopiero parę wieków po założeniu Kościoła jako sformalizowanej instytucji. Czy obecnie ten zakaz ma jeszcze rację bytu? Wyniki ankiety gazety pokazują jak zmienia się odbiór Kościoła przez Polaków. Dziś patrzymy na księży coraz bardziej liberalnie i zaakceptowalibyśmy ich związki z kobietami.

Źródło: Super Express

fot. Shutterstock/Lidia Vagapova

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie