Polityka i Społeczeństwo

Niezawodny Marek Suski błysnął komentarzem na temat Marszu Niepodległości. Znowu mówi o okupacji

Wszystkie instancje uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia “Marsz Niepodległości”. Marek Suski błysnął komentarzem.

Prawie dwa tygodnie temu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego “Marsz Niepodległości”. Decyzja została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz.

W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył tę decyzję do sądu. W ubiegłą środę Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody. W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Sądu Okręgowego.

Po tej decyzji Rober Bąkiewicz dał upust swoim frustracjom na Twitterze i zaczął pisać o “anarchii sądowej” oraz rozliczał z przeszłości sędziego Sądu Okręgowego. Z kolei Robert Winnicki z Konfederacji zapowiedział, że Marsz Niepodległości w razie potrzeby przyjmie inną formułę. Robert Bąkiewicz w piątek wieczorem wydał oświadczenie. Wynika z niego, że twardo obstaje przy organizacji pochodu pomimo prawomocnych orzeczeń sądów.

Marek Suski kontratakuje

Marek Suski ma obsesję na punkcie słowa “okupacja” i nawiązań do II Wojny Światowej. Nie tak dawno zaciekle atakował Unię Europejską i mówił o “brukselskiej okupacji” – Polska nielegalna walczyła dzielnie podczas II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem niemieckim. Walczyliśmy też z okupantem sowieckim. Będziemy walczyć z okupantem brukselskim – wygłosił podczas uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy AK z więzienia UB, które odbyły się w Radomiu.

W kontekście Marszu Niepodległości ponownie zastosował okupacyjne porównanie – Zakaz marszu niepodległości był w Polsce w czasie okupacji niemieckiej właśnie pod różną karą. Dzisiaj znowu mamy do czynienia z zakazem marszu niepodległości – powiedział w TVP w programie “Kwadrans Polityczny”. Zapytany, jak rozumieć ostatni wyrok sądu, Suski powiedział, że on wskazuje, że ten marsz byłby nielegalny.

To jest dziwne. Polacy nie będą mogli świętować święta niepodległości, odrodzenia się Polski. To tak jak w czasie okupacji. Za polskie barwy narodowe można było trafić do obozu koncentracyjnego czy nawet być rozstrzelanym. Teraz na szczęście do obozów koncentracyjnych jeszcze nie wysyłają. Ale zakaz tego rodzaju marszu jest czymś niezrozumiałym – powiedział Marek Suski.

Suski, czyli tradycyjny brak logiki

“Fakty” TVN zapytały prof. Andrzeja Friszke, wybitnego historyka współczesności, o słowa Marka Suskiego. Profesor nie jest w stanie pojąć zaprezentowanej logiki przez posła Prawa i Sprawiedliwości.

W państwie obecnym rządzi PiS, zajmuje wszystkie kluczowe urzędy. A pan Suski porównuje ten czas z okupacją hitlerowską. No więc, logiki tutaj nie ma żadnej – mówi w rozmowie z “Faktami” TVN.

Marek Suski nie jest zwykłym posłem tylko bardzo bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. Można powiedzieć, że podobnie jak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wyraża myśli prezesa PiS, których on nie może publicznie powiedzieć. Nielegalny Marsz Niepodległości, organizują te same osoby, które zagłuszały uczestniczki Powstania Warszawskiego na wiecu w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej.

Źródło: TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie