Polityka i Społeczeństwo

Niezaszczepieni będą mogli korzystać ze swojej wolności do woli. Ale nie w tych miejscach? Szef GIS-u ostrzega

Shutterstock

Władze Francji ogłosiły, że od sierpnia osoby niezaszczepione nie będą mogły korzystać z niektórych usług czy wejść do centrów handlowych. Czy to samo zostanie wprowadzone w Polsce?  Główny Inspektor Sanitarny (GIS) Krzysztof Saczka zasugerował, że tak.

Szef GIS sugeruje, że Polska może pójść drogą Francji

Szef GIS został przez media zapytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań, które wprowadza teraz Francja. Chodzi o to, że nad Sekwaną tylko osoby zaszczepione będą mogły wchodzić do centrów handlowych i korzystać z niektórych usług oraz instytucji kultury. Saczka zasugerował, że polskie władze mogą wprowadzić podobne rozwiązania.

– Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje. Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia. Obserwujemy pandemię w innych państwach, analizujemy też zachowania społeczne w naszym kraju – powiedział. – Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione – dodał.

Nowy lockdown tylko dla niezaszczepionych?

Jesienią może czekać nas czwarta fala zachorowań na COVID-19. Eksperci wskazują jednak, że rząd powinien zastosować restrykcje tylko względem osób, które nie przyjęły jeszcze szczepionki na koronawirusa.

– Nie wolno nam podważyć programu szczepień. Jeżeli ktoś, szczepiąc się, wiedział, że będzie mógł normalnie żyć, że będzie wolny od obostrzeń, to tak powinno pozostać. Inaczej cały ten program traci sens. Szczepienia działają, chronią nas przed ciężkim przebiegiem zakażenia i hospitalizacją. Dlatego, jeżeli wróci temat obostrzeń, to nie powinny one dotyczyć osób zaszczepionych – powiedziała ostatnio prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze.

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie