Po godzinach

Niewiarygodne! Kiedyś absurd, dziś rzeczywistość. Spektakl z 2003 r. przewidział działania PiS-u [WIDEO]

Mój pomysł jest całkiem realny i dotyczy zbudowania muru na całej wschodniej granicy – to nie są słowa Jarosława Kaczyńskiego, tylko cytat ze spektaklu pochodzącego z 2003 roku. Spektaklu proroczego?

„19. Południk” to spektakl Teatru Telewizji, który wyreżyserował Juliusz Machulski. Data premiery – 2003 rok. To ważne – jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Fabuła sztuki to political fiction – prezydentem Polski zostaje prymitywny Bartłomiej Czop – w tej roli Andrzej Grabowski – który doprowadza Polsk na skraj wojny, a jego działania prowadzą do podziału kraju między Rosję a Niemcy wzdłuż tytułowego „19. Południka”.

W jeden ze scen Czop przedstawia szczegóły swojego programu dziennikarce, granej przez Joannę Brodzik. I ten fragment przypomniał na Twitterze Leszek Miller.

Prorok czy co? A spektakl pochodzi z 2003 roku! – napisał były premier. Faktycznie, słowa wypowiadane przez Czopa brzmią dziwnie znajomo. Chce on bowiem wybudować mur na wschodniej granicy Polski. Fikcyjny prezydent chwali się, że mur będzie widziany z księżyca i „położy tamę barbarzyńcom ze Wschodu”. I z dumą mówi, że za wszystko zapłaci Unia Europejska, pod groźbą przerzucania uchodźców przez granicę. Smaczku dodaje fakt, że spektakl emitowany był przez TVP 1.

Skojarzenie do aktualnej sytuacji na granicy z Białorusią narzuca się samo. Tylko tym razem decyzje podejmuje prezes, nie prezydent, a zamiast ceglanego muru mamy zasieki z drutu kolczastego. Ale narzuca się gorzka refleksja – to, co dawniej uważaliśmy za absurd, groteskę, w obecnych PiS-owskich realiach już nas nie dziwi.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie