Polityka i Społeczeństwo

Niespodziewany cios dla Episkopatu po ogłoszeniu stanowiska ws. szczepionek. Eksperci odchodzą z Zespołu ds. Bioetycznych

Ogłoszenie stanowiska Episkopatu ws. szczepionek przyniosło niespodziewane konsekwencje. Z Zespołu Ekspert KEP ds. Bioetycznych odeszło dwóch członków.

Nieodpowiedzialne stanowisko?

Przypomnijmy – bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych, opublikował w minionym tygodniu stanowisko w sprawie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. Zdaniem Zespołu, korzystanie z tych preparatów budzi „poważny sprzeciw moralny”, ponieważ w ich produkcji wykorzystuje się linie komórkowe stworzone na bazie komórek pobranych od abortowanych płodów. W związku z tym zarekomendowano, by wierni nie korzystali z tych szczpionek, jeżeli mają do wyboru inne preparaty.

Stanowisko to wywołało ogromną burzę. Episkopatowi zarzucono, że swoim niejasnym komunikatem wprowadzają zamieszanie w procesie szczepień. Pojawiły się pytania, jak wiele osób zrezygnuje ze szczepień po usłyszeniu stanowiska KEP. Przypomniano, że papież Franciszek zachęca do szczepień, a oświadczenie watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary opublikowała stanowisko, w którym zaznacza, że „moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym”.

Rezygnacje w zespole

Komunikat Episkopatu przyniósł też niespodziewane konsekwencje dla samego Zespołu ds. Bioetycznych. „Gość Niedzielny” poinformował, że dwóch członków zdecydowało o odejściu z zespołu. To bioetyk ks. prof. Piotr Morciniec oraz prawnik prof. Michał Królikowski.

Nie odnajduję się w obecnej formule pracy zespołu – skomentował prof. Królikowski. W rozmowie z portalem Więź przyznał, że stanowisko ws. szczepionek było bezpośrednim powodem rezygnacji. Podobnie mówi ks. Morciniec.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie