Niespodzianka! TEN polityk klubu PiS wypowiedział się dla nowych „Wiadomości” TVP. „Chyba że z przyzwyczajenia”

„Wiadomości” TVP przechodzą do historii. Naprawiane media publiczne pokazały pierwsze wydanie nowego serwisu informacyjnego – „19:30”. – Nie będzie chamstwa, nie będzie szczucia, nie będzie wykluczania – obiecał prezes TVP Tomasz Sygut.

W czwartek widzowie TVP mogli obejrzeć pierwsze wydanie nowego programu informacyjnego telewizyjnej Jedynki. Skompromitowana nazwa „Wiadomości” została zastąpiona nazwą „19:30”. Program rozpoczął się od podania definicji programu informacyjnego.

Program telewizyjny albo audycja radiowa, której głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń – usłyszeli widzowie. Jasne jest, że to, co pokazywano w TVP przez ostatnie osiem lat, nie spełniało tej definicji.

Program poprowadził Marek Czyż.

To jest 19:30, najważniejszy program informacyjny telewizji polskiej. Wczoraj obiecaliśmy państwu nową jakość w mediach publicznych.

Dziś nie tylko my chcemy wyjaśnić, dlaczego ta zmiana jest konieczna. Dlaczego by budować wspólnotę narodową, trzeba zmienić język przekazu. Musimy po prostu informować – powiedział prezenter. Na początek pokazano materiał, w którym wytłumaczono, dlaczego zmiany w mediach publicznych są niezbędne. Pokazano, że przez ostatnie lata TVP była propagandową tubą PiS, przypomniano skandaliczne paski i stronnicze, manipulacyjne materiały.

Drugi materiał dotyczył tegorocznego budżetu. Tam czekała widzów niespodzianka. Wypowiedzi nowej ekipie TVP udzielił… polityk klubu PiS, Marcin Ociepa.

Największym zagrożeniem tego budżetu jest to, że już słyszymy zapowiedź jego zmiany. Czyli pracujemy na dokumencie, który raczej wygląda na szkic, a nie na dokument ostateczny – powiedział polityk obozu minionej władzy.

Marcin Ociepa z PiS rozmawiał z reporterem nowego programu TVP. To jest interesujący element – bo jest protest, ale nie ma bojkotu nowej telewizji. (No chyba że poseł rozmawiał z przyzwyczajenia) – skomentował niespodziewany występ polityka klubu PiS dziennikarz Patryk Strzałkowski.

W materiale pokazano też przemawiającego na mównicy sejmowej Sławomira Mentzena, który krytykował budżet oraz komentarz przedstawiciela koalicji rządzącej, Ryszarda Petru. Pokazano też, jakie świadczenia wprowadził rząd Morawieckiego, a które – Tuska. Później, w materiale o KPO, wskazano, że wniosek o środki złożył jeszcze rząd PiS i wyemitowano wypowiedź Anny Zalewskiej. Można więc powiedzieć, że w jednym wydaniu „19:30” było więcej obiektywizmu niż przez osiem lat „Wiadomości”.

W programie pokazano też materiał o skazaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nie zabrakło materiałów o informacjach zagranicznych. Powiedziano o problemach Donalda Trumpa i orzeczeniu Sądu Najwyższego Kolorado w jego sprawie, strzelaninie w Pradze, Andrzeju Poczobucie czy Świętach w Betlejem, gdzie traw wojna. Było też łączenie z korespondentką w Brukseli i wspomniany materiał o KPO.

Na koniec znów powrócono do tematu zmian w TVP. Jak powiedziano, media publiczne „wracają do swoich właścicieli, czyli widzów”.

Nie będzie chamstwa, nie będzie szczucia, nie będzie wykluczania. Będzie budowanie wspólnoty. Nie będziemy dzielić, ale będziemy łączyć – zapowiedział nowy prezes TVP Tomasz Sygut.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *