Polityka i Społeczeństwo

Niepokojący raport na temat wariantu Delta. “Jeden z najbardziej zakaźnych wirusów”

Wariant Delta koronawirusa jest bardzo zaraźliwy, podobnie jak ospa wietrzna. Wirusa mogą przenosić też osoby zaszczepione – wynika z raportu amerykańskiego CDC.

CDC – Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób – przygotowało raport dotyczący wariantu Delta koronawirusa. Z dokumentu wynika, że wariant ów jest wyjątkowo zaraźliwy – jedna osoba zaraża około 8-9 innych, co uzasadnia porównanie Delty do ospy wietrznej. Warto zwrócić uwagę, że pandemia rozpoczęła się od wariantu wirusa, którego nosiciele zakażali ok. 3 osób.

– To jeden z najbardziej zakaźnych wirusów, o jakich wiemy. Na tym poziomie, co odra czy ospa wietrzna – oceniłaRochelle Walensky, dyrektor CDC, w rozmowie z CNN.

CDC opiera swój raport m.in. o badanie ognisk wirusa w Provincetown w stanie Massachusetts. Okazuje się, że trzy czwarte zakazanych podczas lipcowych uroczystości publicznych z okazji amerykańskiego święta niepodległości zostało wcześniej zaszczepionych. Oznacza to, że i osoby zaszczepione mogą przenosić wirusa w wariancie Delta. Oczywiście szczepionki zapewniają one ochronę przed najgorszymi skutkami choroby – z raportu CDC wynika, że zaledwie cztery zaszczepione osoby musiały być hospitalizowane.

Szczepionki zapobiegają ponad 90 proc. przypadków ciężkiego przebiegu choroby, ale mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu infekcji i przenoszeniu wirusa – czytamy w dokumencie. Z raportu wynika, że zaszczepienie 10-krotnie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebycia choroby, a trzykrotnie – zachorowania.

Źródło: Reuters, Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie