Gospodarka

Niepokojące słowa o terminie znoszenia obostrzeń. Restauratorzy będą wściekli!

Choć nabraliśmy przekonania, że normalność powróci szybko po tym, jak ruszą programy szczepień, okazuje się, że np. na w pełni otwarte restauracje poczekamy do maja. Przyznał to w środę w RMF FM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Paweł Borys: restauracje otwarte w pełni od maja

Szef PFR nie kryje już nawet, że powrót do pełnej normalności to kwestia miesięcy.

– Mamy program szczepień, wydaje się, że takim punktem zwrotnym w czasie tej pandemii z perspektywy tych firm [tj. restauracji] może być maj, bo wydaje się, że do maja mamy szansę zaszczepić wszystkich seniorów, a są to osoby najbardziej narażone na zakażenie i wtedy zniknie ten podstawowy powód do tego, żeby zamykać firmy, starając się obniżyć poziom śmiertelności – powiedział w RMF FM. Dodał jednak też, że to pozytywny scenariusz i możliwy tylko wtedy, gdy nie ujawnią się nowe ryzyka.

Dość obrazowo porównał walkę z pandemią do zdybywania szczytu górskiego.

– Ja uważam, że z pokonaniem pandemii jest trochę tak, jak ze zdobyciem szczytu K2 zimą. Wymaga to olbrzymiej dyscypliny, wytrwałości i współpracy. Proszę zwrócić uwagę, że nie udało się tego żadnym himalaistom z Europy, Stanów Zjednoczonych, a udało się 10 Szerpom, Nepalczykom. Więc jest to też trochę taki temat kulturowy, prawda. Pandemii w Azji już praktycznie nie ma. Europa, Stany Zjednoczone sobie z nią nie radzą – tłumaczył.

Pomoc dla firm

Dalej tłumaczył, że rząd PiS nadal uzależnia pomoc dla firm od dyscypliny ich właścicieli, którzy muszą przestrzegać covidowych obostrzeń.

– (…) chciałbym powiedzieć, że najważniejsze jest to, że ta umowa z przedsiębiorcami polega na tym, że oni przestrzegają restrykcji sanitarnych, są zdyscyplinowani, ale mogą liczyć na pomoc finansową – powiedział.

Z jednej strony to zrozumiałe, ale z drugiej nie można dziwić się dziś przedsiębiorcom, że w ramach akcji #OtwieraMY reaktywują swoje biznesy. Rząd swoją chaotyczną polityką doprowadził ich bowiem do desperacji…

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie