Polityka i Społeczeństwo

Nieoficjalnie: Wiemy, z kim PO pójdzie do wyborów

„Rzeczpospolita” twierdzi, że dotarła do nieoficjalnych informacji o tym, że PSL jednak dogadało się z PO w sprawie wspólnego startu w wyborach do Sejmu i Senatu.

Czas ucieka. PiS jest już po pierwszym kongresie, gdzie podsumowało swoje rządy i nakreśliło nowe kierunku działań. Tymczasem po stronie opozycji trwają nerwowe przemeblowania. I to nie tylko w obozie skrajnej prawicy, ale też centro-lewicowym. PSL niedawno ogłosiło, że stworzy swoją własną Koalicję Polską. W praktyce było to chyba tylko narzędzie do negocjacji z PO, bowiem – o ile doniesienia „Rzeczpospolitej” są prawdziwe – już dziś obie partie mają ogłosić sojusz.

PSL z PO, SLD – wypada?

Wiele wskazuje na to, że opozycja pójdzie do wyborów rozdzielona na dwa bloki. PO, PSL i Nowoczesna zbuduje pierwszy z nich. Drugi ma być lewicowy z SLD, Wiosną i Razem. Czy taki podział zwiększy szanse na sukces?

Trzeba uczciwie przyznać, że partie opozycyjne są w trudnej sytuacji. Wynik w eurowyborach był dobry, ale niewystarczająco satysfakcjonujący. Zbyt dużo dzieliło Koalicję Europejską do Zjednoczonej Prawicy, by ktokolwiek odważył się zdecydowanie mówić o sukcesie.

W wyniku analiz w ugrupowaniach musiało dojść do jeszcze większej konsternacji. Ludowcy odkryli, że tracą elektorat na wsiach. Ponoć doły partyjne PO domagały się wręcz samodzielnego startu jesienią. Zadowolone mogło być SLD, ale w wyniku prawdopodobnego wyproszenia lewicy z Koalicji Europejskiej problemy Włodzimierza Czarzastego mogą się dopiero zacząć.

Z drugiej strony może właśnie takie rozwiązanie zwiększy frekwencję przy urnach. Jest szansa, że tym razem przełoży się ona na lepszy wynik opozycji.

PO wraca do korzeni?

Sojusz PO z PSL – bez lewicy – przypomina złote lata dla obu ugrupowań, gdy wspólnie rządziły one Polską przez osiem lat. Czy teraz nową koalicją będą chciały zagrać właśnie na tej nostalgii? Przekonamy się wkrótce. Widać, że PO zaczyna powoli wracać do swoich ideologicznych korzeni. Czy jednak sukces w 2007 roku może się dziś powtórzyć?

Źródło: Gazeta.pl, Rzeczpospolita

fot. flickr/EPP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie