Polityka i Społeczeństwo

Nieoczekiwany ruch KRRiT. PiS jednak wycofa się z pomysłu LEX TVN?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji położyła na stole swój projekt, pozwalający na wyjście z impasu wokół koncesji dla TVN24.pl

Według ustaleń “Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) złożyła w Sejmie propozycję zmian w projekcie tak zwanej ustawy “lex TVN”. Znalazła się tam opcja polegająca na tym, żeby nadawcy satelitarni, kablowi i internetowi mogli nadawać na podstawie 10-letniego zezwolenia, a nie udzielonej koncesji.

Tak głęboka zmiana systemowa wymaga czasu, dlatego przewodniczący KRRiT proponuje, by wdrożyć chociaż zmianę polegającą na wyłączeniu takich nadawców spod ograniczeń związanych z udziałem kapitału zagranicznego – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

W przypadku gdy kapitał zagraniczny jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – w jego skład wchodzą kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia – KRRiT proponuje, aby takiego ograniczenia nie stosować w sytuacji, gdy kapitał pochodzi z kraju, z którego rządem Polska zawarła stosowną umowę. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery.

Jak pisze gazeta, gdyby te propozycje zaczęły obowiązywać, to zniknąłby kłopot z koncesją dla TVN24. Stacja po prostu uzyskałaby zwykłe zezwolenie, które wydaje szef KRRiT. Koncesja wymaga uchwały całej KRRiT. Projekt idzie w poprzek tego co proponuje grupa posłów pod przewodnictwem Marka Suskiego. PiS chce, żeby wyłączyć możliwość przyznawania koncesji, jeśli właścicielem medium jest spółka spoza EOG.

Źródło – Dziennik Gazeta Prawna, RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie