Polityka i Społeczeństwo

Nieoczekiwany efekt Marszu Tysiąca Tóg. Kongres USA grozi poważnymi konsekwencjami dla Polski

Shutterstock
Media na świecie szeroko rozpisują się o sobotnim Marszu Tysiąca Tóg, polskim sądownictwie i ustawie kagańcowej. Polska znowu trafiła na czołówki gazet, portali oraz agencji informacyjnych i na pewno nie w tym dobrym słowa znaczeniu. Relacje obejmują wypowiedzi sędziów z Europy, którzy wspierali warszawską manifestację.
Chyba najmocniejszy komentarz zamieścił wpływowy “Washington Post” w swoim stanowisku redakcyjnym – Choć pan Kaczyński lekceważy Unię Europejską, to ma szacunek dla administracji Donalda Trumpa, która zwiększyła liczbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Prezydent Trump nie jest obrońcą rządów prawa, ale Kongres USA może uzależnić współpracę militarną od przestrzegania przez Polskę norm demokratycznych. Chyba, że “ustawa kagańcowa” trafi do kosza, jak powinnacytuje Gazeta Wyborcza. Większość w Kongresie mają obecnie Demokraci, którzy rozpoczęli impeachment Trumpa.
 
“New York Times” obszernie opisał sylwetkę znienawidzonego przez PiS sędziego Igora Tulei. Agencja Reuters w swojej depeszy nie pozostawia złudzeń i cytuje polski Sąd Najwyższy, który w grudniu stwierdził, że spór z Brukselą może skończyć się wyjściem z Unii Europejskiej. Reuters opublikował także tekst w którym wypowiada się prezes Trybunału Sprawiedliwości UE Koen Lenaerts – Nie można być państwem członkowskim Unii Europejskiej, jeśli nie ma się niezależnych, niezawisłych sądów prowadzących procesy na zasadach uczciwości i przestrzegających unijnego prawa – podkreślił. 
 
Brytyjski “The Guardian” – Sędziowie z dwudziestu krajów europejskich dołączyli do swoich kolegów podczas marszu milczenia w Warszawie, bezprecedensowym pokazie międzynarodowej solidarności sędziowskiej – pisze Wyborcza. Media cytują również sędzów, którzy przylechali w geście solidarności do stolicy, ale największe wrażenie robi komentarz sędziego z Turcji – Tysiące moich kolegów są prześladowane w więzieniach i poza więzieniami w Turcji. Nie mają prawa nic powiedzieć. Wszystko, co mieli, zostało zniszczone – mówi. Polska będzie jak Turcja, powiedział 6 lat temu Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla prorządowego portalu wPolityce.pl.
 
Źródło wyborcza.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie