Polityka i Społeczeństwo

Niemieckie media ostro o rządzących. “Dla utrzymania władzy rządzący gotowi są zaryzykować zdrowie i życie tysięcy obywateli”

Rząd wziął pieniądze od Unii na przyjmowanie imigrantów. Takiej obłudy władzy jeszcze nie było
fot. Marek Szandurski/ Shutterstock

Dla utrzymania władzy rządzący gotowi są zaryzykować zdrowie i życie tysięcy Polaków – to przekaz, jaki można wyczytać  „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Sueddeutsche Zeitung”. Niemieckie media są bardzo krytycznie nastawione do tego, co dzieje się za wschodnią granicą ich kraju. 

Niemieckie media informują o tym, co dziś dzieje się w Polsce w kwestii wyborów prezydenckich. Twierdzą, że podobnie jak partia Orbana na Węgrzech, tak PiS chce wykorzystać koronawirusa, aby „trwale osłabić demokrację”.

Niemcy: PiS chce zaryzykować życie Polaków

Dziennikarz Reinhard Veser z “FAZ” twierdzi, że już od trzech tygodni jest jasne, że w Polsce wybory nie powinny mieć miejsca w maju. Tyle że – jak uważa – partia rządząca „dostrzegła szansę, by w łatwy sposób dopomóc urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie w zwycięstwie, bo kandydaci opozycji musieli de facto zawiesić swoje kampanie. Dla tego celu z trudnym do zniesienia cynizmem gotowa jest zaryzykować zdrowie i życie wielu tysięcy Polaków”. 

Jego porażka zakończyłaby przebudowę Polski w kierunku państwa autorytarnego, którą od pięciu lat prowadzi PiS. Jego reelekcja dałaby partii kolejne trzy lata bez wyborów –dodaje Veser.

Sprzeczne z prawem pomysły

Z kolei dziennik „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że wybory powinny zostać przełożone choćby ze względu na standardy demokracji. – Ale przywódca Polski Jarosław Kaczynski tego nie chce. Słusznie obawia się, że jego partyjny kolega Duda przegra wybory, gdy kryzys się pogłębi, niewystarczające przygotowanie na epidemię będzie widoczne, a rząd będzie musiał przystopować z dobrodziejstwami dla wyborców, które przez długi czas zapewniały władzę – pisze dziennik.

Sugeruje się też, że Kaczyński i Jarosław Gowin „odgrywają cyniczny spektakl o możliwości wyborów korespondencyjnych i przedłużeniu kadencji Dudy poprzez zmianę konstytucji”.  – Wszystkie te manewry są sprzeczne z prawem, a przynajmniej nieprzyzwoite i mają tylko jeden cel: ukazanie polskiej opozycji, która z dobrych powodów broni się przed planami rządu, jako siły destrukcyjnej – puentuje dziennikarz Florian Hassel.

Warto zapoznać się z pełnymi wersjami artykułów – jeśli ktoś zna język niemiecki – bowiem pokazują one, jak nasza sytuacja polityczna wygląda z lekkiego dystansu.

Źródło: dw.com.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie