Polityka i Społeczeństwo

Niemiecka prasa miażdży Kaczyńskiego. “Z tygrysów zostały futrzane dywaniki”

Kaczyński
Piotr Drabik

Niemiecka prasa szeroko komentuje porozumienie w sprawie mechanizmu “pieniądze za praworządność” – Z tygrysów zostały futrzane dywaniki – pisze FAZ.

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) w swoim komentarzu podkreśla, “że pieniądze okazują się być najlepszym argumentem” – Wypłaty ze wspólnej kasy będą w przyszłości uzależnione od norm praworządności. Ten mechanizm pozostał nienaruszony. Jedynie jego zastosowanie odsuwa się nieco w czasie – pisze niemiecki dziennik. – Z obu tygrysów zostały więc futrzane dywaniki przed łóżkiem – ocenia FAZ w kontekście buntowniczych nastrojów w Warszawie i Budpeszcie.

Z kolei “Sueddeutsche Zeitung” pisze, że niezależnie od tego jak skończy się spór o warunkowość, Polska nic na tym nie zyska.

Autor komentarza podkreśla, że radykalizacja Polski ma podłoże o charakterze walki o władzę i schedę po Jarosławie Kaczyńskim. Centolewicowy dziennik pisze o rywalizacji między premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem sprawiedliwości, charakteryzując Zbigniewa Ziobrę jako “szefa radykalnego, prawicowo-narodowego, katolickiego obozu”. 

Gazeta zarzuca Kaczyńskiemu i Ziobrze likwidację państwa prawa, agitację przeciwko gejom i lesbijkom oraz walkę z rzekomym dyktatem Berlina i Brukseli. Podkreśla także, że zdecydowana większość Polaków opowiada się za pozostaniem w Unii Europejskiej i odrzuca zastosowanie weta.

Rządy Węgier i Polski próbują obejść liberalne, fundamentalne wartości Europy – pisze “Die Zeit”. Węgierski premier obrywa najmocniej – Orban stworzył na Węgrzech “nieliberalną demokrację”, a teraz chce rozszerzyć strefę walki i wyrugować liberalizm także z UE – pisze tygodnik. Autor zwraca uwagę, że Unia Europejska jest zdeterminowana, by odnowić wspólnotę wartości i walczyć z antyliberalizmem.

Źródło Deutsche Welle

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie