Polityka i Społeczeństwo Wojna

Niektórzy utrzymują uchodźców za własne pieniądze, a inni się na nich bogacą. Wojewoda Radziwiłł daje zarobić prywatnej firmie miliony

Minister Radziwiłł

Każdy obywatel przyjmujący pod dach ukraińskiego uchodźcę otrzyma od państwa 40 zł. Prywatna firma dostaje od PiS-owskiego wojewody dwa razy tyle.

Od około tygodnia obowiązuje rozporządzenie, na mocy którego osobom zapewniającym czasowe zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy przysługuje dodatek w wysokości 40 zł. Jeżeli przyjmiemy pod dach jedną osobę, otrzymujemy wymienioną kwotę, jeżeli dwie jest to 80 zł i tak dalej.

Tymczasem okazuje się, że prywatna firma otrzymuje od Konstantego Radziwiłła, PiS-owskiego wojewody, ponad dwa razy tyle. To Centrum Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, największy ośrodek zakwaterowujący Ukraińców. W ciągu dnia przebywa w nim 6-7 tysięcy osób. Sprawa ma dodatkowy smaczek, bo na początku marca Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie chciał ujawnić, ile płaci centrum za przyjmowanych uchodźców.

Wszelkie rozmowy na temat kwot, jakie są przyznawane prywatnej firmie, ucinał Konstanty Radziwiłł. Dziennikarze TOK FM nie odpuścili wojewodzie tematu i zaczęli go drążyć. Okazuje się, że Centrum Ptak Warsaw Expo otrzymuje od wojewody 95 zł za każdego uchodźcę. Wygląda to na skandal, bo miasto Warszawa za dużo lepsze warunki zakwaterowania dostaje 40 zł.

W sumie do wczoraj prywatna firma dostała od PiS-owskiego wojewody prawie 5 mln zł. Informuje o tym Michał Janczura, reporter TOK FM.

4 750 000 zł – zgodnie z oświadczeniem urzędu Wojewódzkiego do wczoraj tyle otrzymał za przyjęcie uchodźców PTAK EXPO w Nadarzynie. Miasto Warszawa twierdzi, że otrzymała na razie niewiele ponad mln zł na wszystkie punkty przyjmowania uchodźców! – pisze na Twitterze.

Pod wpisem dziennikarza błyskawicznie pojawiła się fala komentarzy. Internauci piszą, że przypomina im to zapisy o bezkarności urzędników. Niektórzy piszą wprost, że jak uczy historia, wojna to dla wielu interes życia. Wielu przypomina, że wolontariuszom wszystkiego brakuje.

Czytaj również:

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie