Polityka i Społeczeństwo

Niegodne zachowanie senatorów KO wobec Borysa Budki [OPINIA]

PO
Flickr.com/PO

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej żalą się dziennikarzom, że Borys Budka jest słabym liderem Platformy Obywatelskiej i obwiniają go za odejście Joanny Muchy. Ponadto domagają się, aby na czele partii stanął Rafał Trzaskowski.

Uważam zachowanie senatorów wobec Budki za skrajnie nieodpowiedzialne i nieuczciwe.

Uporządkujmy fakty. Borys Budka został przewodniczącym PO rok temu z bardzo dużym poparciem, przy rekordowej frekwencji tych, którzy byli uprawnieni do głosowania. Mimo kilku konkurentów, wybory rozstrzygnięto z pominięciem II tury, a jego kadencja trwa do 29 stycznia 2024 roku. Weryfikacja przywództwa jest – zgodnie ze Statutem partii – możliwa w połowie kadencji a zatem po dwóch latach, czyli najwcześniej za rok.

Rafał Trzaskowski mógł kandydować, ale nie chciał, uznając że musi zadbać o Warszawę.  Borys Budka tuż po objęciu funkcji znalazł się w dramatycznej sytuacji pandemii, która zablokowała możliwość partyjnej pracy u podstaw oraz stanął przed koniecznością wymiany kandydata na prezydenta. Tę niezwykle skomplikowaną i wrażliwą operację przeprowadził z olbrzymim sukcesem – w modelowy wręcz sposób. 

Wiem, co skłoniło senatorów KO do tego rodzaju intelektualnych wykwitów – tym czymś jest senacka ordynacja wyborcza, która jest większościowa, czyli wybory odbywają się w jednomandatowych okręgach. Panom senatorom wydaje się, że to partia jest dla nich a nie oni dla partii. Prawda jest jednak taka, że architektem opozycyjnego porozumienia na rzecz Senatu był ówczesny lider PO Grzegorz Schetyna, a nie każdy senator z osobna. Borys Budka był wówczas zastępcą Schetyny, więc ma w tym wszystkim istotny udział. Więcej pokory, Szanowni Państwo Senatorowie – mniej zadęcia i egocentryzmu.

Klucz do wyborczego zwycięstwa Platformy Obywatelskiej, a zatem całej opozycji – ponieważ PO jest jej najsilniejszym składnikiem – leży w aktywności członków partii na poziomie powiatów i gmin a od wielu lat na tym poziomie partii panuje całkowity marazm. To nie Borys Budka jest za to odpowiedzialny, choć doskonale rozumiem, czemu będzie za wszystko obwiniany.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie